Juniorský maraton

Opět po roce se podařilo studentům našeho gymnázia složit desetičlenné družstvo a společně absolvovali slavnou atletickou distanci v rámci semifinálového kola Juniorského maratonu na atletickém stadionu v Českých Budějovicích. Akci provázelo běžecky příjemné počasí a naši běžci se již od startu drželi v popředí, několikrát dokonce vedli a dlouho drželi naději na postup do finále v rámci Pražského maratonu. V závěru však těsně nestačili na soupeře z Českých Budějovic a Vimperka, přesto náš tým vybojoval krásné 3. místo v čase 2:44:10. Štafeta běžela v pořadí: Jan Hryzbil, Vojtěch Malina, Sára Nosková, Vojtěch Velát, Klára Konfrštová, Ondřej Hrodek, Karolína Straková, Rostislav Baďura, Kryštof Chalupa, Prokop Vovesný a celou dobu je podporoval Viktor Bican, který plnil důležitou roli náhradníka.

Vojta Malina

Sbírka potravin - Jaro 2024

Sbírka potravin, která se konala 13.4.2024 ve všech krajích ČR, byla dnem solidarity. V tento čas mohl každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, hlavně darem trvanlivých potravin nebo drogerie. Sbírka se konala i u nás v Písku – hned v několika prodejnách. Naši dobrovolníci z Adry spolupracovali právě s jednou z nich, a to s prodejnou Lidl. Děkujeme všem za podporu i za přispění do sbírky!

Chromá Eliška, Čecháčková Pavlína a Vlková Julie

Hlenky: Krásky inteligentní

Ve čtvrtek 18.4. jsme měli možnost během dopoledne navštívit přednášku o hlenkách. Poutavě a atraktivně nám tyto organismy představil biolog RNDr. Jiří Kubásek Ph.D. z Jihočeské univerzity z katedry experimentální biologie rostlin. Díky němu jsme se dozvěděli více o vcelku neznámých, ale velmi důmyslně žijících inteligentních organismech. Pochopili jsme také lépe, kolik inspirace a geniality se skrývá za zdánlivě automatickém fungování přírody. Pan Kubásek nám představil jejich životní strategie a zároveň ukázal některé z vlastností hlenek.

RNDr. Kubásek Ph.D. na přednášce v aule
slizovka tříslová (Fuligo septica) (Kubásek)
badhamovka láčkovitá (Badhamia utricularis) (Kubásek)

Výměnný pobyt s Francií

V týdnu od 10. do16. dubna proběhl na naší škole výměnný pobyt s francouzskými studenty z gymnázia Jacques Callot z města Nancy (severovýchodní Francie). Korespondenti byli ubytováni v rodinách. Ve čtvrtek 11. dubna si pro ně studenti 3.F připravili zajímavý program ve škole a také jim předvedli náš národní tanec – polku, za který sklidili velký potlesk. Úspěch měla také hodina češtiny, při níž se Francouzi velmi snažili a hodně nasmáli. Společná hodina angličtiny byla ve znamení zábavných aktivit a soutěží.  Odpoledne se za krásného počasí seznámili s naším městem. Den jsme završili přátelským turnajem ve florbale. Následovaly společné exkurze do Prahy, při nichž se francouzští studenti seznámili s hlavními památkami a navštívili Muchovo muzeum. Společným projektem obou škol byla „Kultura na přelomu 19. a 20. století“ se zaměřením na secesi (art nouveau).

Den s armádou

Ve čtvrtek 11. dubna se na naší škole poprvé konala akce „Den s armádou“, kterou organizuje Ministerstvo obrany formou projektu POKOS (příprava občanů k obraně státu). POKOS je nedílnou součástí plánování obrany státu, v době míru má příprava občanů k obraně státu charakter vzdělávání a provádí se na základních a středních školách. POKOS zahrnuje zejména zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní obraně, zájmovou činnost s technickým a sportovním zaměřením, přípravu obyvatelstva k sebeobraně a vzájemné pomoci a další činnosti spojené s branností.

V rámci projektového dne se zapojily všechny třídy nižšího gymnázia a čekal je velice atraktivní program jako například přednáška o armádě, zdravověda, chemická příprava a povídání pyrotechniků. Na školním dvoře si pak žáci mohli prohlédnout a vyzkoušet vojenskou techniku. Z důvodu oslav výročí vstupu do NATO byla do programu zařazena i přednáška pana Viktora Dvořáka z MZV o NATO a EU.

Jihočeské kolo Wolkrova Prostějova

V sobotu 6. 4. 2024 proběhlo v Prachaticích krajské kolo recitační soutěže Wolkrův Prostějov. Přehlídky se účastnili recitátoři z celého Jihočeského kraje. Naše gymnázium reprezentovala Viktorie Mohňanská ze 6. O, která díky svému výkonu, za text Limeriky od Edwara Leara, získala ocenění s postupem na celostátní přehlídku do Prostějova (1. místo).

Velice gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů na celostátní přehlídce.