3.B na sportovně-turistickém kurzu v Nové Peci

Cyklisťák na sněhu

Třída 3.B minulý týden ze školy zmizela, aby mohla v okolí Nové Pece na Šumavě absolvovat cyklistický kurz. Ačkoliv nebylo počasí zrovna přívětivé, mohu snad říci, že na všechny strasti budeme vzpomínat v dobrém.

První den zahrnoval seznámení se s táborem, kde jsme měli trávit studené noci i deštivá odpoledne. K přespání sloužily chatky se čtyřmi postelemi, ovšem bez zdroje tepla, spolehnout se tedy dalo pouze na teplý spacák. Jediným vyhřívaným místem, a tedy centrem všeho dění od stolních her přes porady až k sušení prádla, se stal přidělený srub s kamny.

V úterý se konal celodenní výlet na kole, přičemž doporučená výbava zahrnovala čepice, rukavice a mikiny. První skupina se totiž vydala na vrchol kopce Plechý, který i v tuto roční dobu pokrývala vrstva sněhu. Měli tedy unikátní příležitost postavit si v květnu sněhuláka. I druhá skupina si zimní počasí užila, když jim cestou při sedmi stupních začalo chumelit.

Třetí den byl program soustředěn poblíž tábora kvůli deštivému počasí. Situace vypadala tak, že všude bylo mokro a studenti v zápalu hry běhali po lese a mimoděk botami vsakovali vodu z kaluží. Odpoledne po krátké instruktáži jsme si vyzkoušeli orientační běh poblíž areálu tábora, při němž nejeden smolař bloudil lesem ve snaze najít správou cestu.

Čtvrtý den se dle mého názoru projevila naše zapálenost, odvaha a dobrodružnost. Z vlastní vůle jsme se při osmistupňové mlze vydali po Vltavě na téměř tříhodinový výlet po údajně nejkrásnější části toku. Šumava v šedi a zeleni se zdála být vskutku mystickou. Po setmění nás čekala orientační štafeta v týmech, poslední šance si zamokřit boty. Nepočítaje krátkou páteční vyjížďku ke kostelu byla noční hra poctivým zakončením pobytu.

Ačkoliv při nevlídném počasí a mizerném signálu převládala poněkud rozmrzelá počáteční nálada, za týden nepohody se naše třída vskutku stmelila, máme k sobě zase o něco blíž. Snad nás překonávání všech úskalí i bavilo, když se našli tací, kteří se dobrovolně šli ráno osvěžit do ledového Lipna. Nejsme přece žádné bábovky!

David Hubač, 3.B

Foto: Vít Koubek, 3.B