Dánsko 2014 - výměnný pobyt

Dánsko 2014

Posledních pár minut před odjezdem. Spousta nervózních, ale natěšených studentů postává u autobusu na píseckém výstavišti. Já jsem jednou z nich a před námi je předlouhá, šestnáctihodinová cesta. A co čeká na konci? Krásné, divoké Dánsko…
Takový byl náš dlouho očekávaný odjezd na výměnný pobyt. Cesta však přes všechny obavy utekla vcelku rychle a ve tři hodiny odpoledne jsme již, stejně nervózně jako předtím v Písku, postávali u školy v dánském Nr. Nissum.
První setkání s našimi výměnnými studenty bylo mírně rozpačité, ale velmi rychle veškerá nervozita opadla a my se mohli po krátké prohlídce města rozutéct do našich hostitelských rodin. Večer pak každý trávil jinak, dle programu oné rodiny.
Druhý den jsme se všichni sešli a vydali se, spolu s Dány, směr Legoland. Cestou byl autobus plný zážitků a to převážně těch kulinářských, neboť mezi námi snad nebyl jeden, kterého by v první řadě nenadchla místní kuchyně.
Z Legolandu všichni odjížděli nadšeni, jak ze všech atrakcí, tak z krásného počasí, které se navzdory nepříznivé předpovědi velmi vydařilo. Večer se pak většina lidí sešla v tělocvičně, kde se hrála vybíjená.
Následující den nás čekal výlet k Severnímu moři. Lehký déšť a zatažená obloha podtrhly romantiku pláže, majáku a vůbec celé krajiny, což nám umožnilo udělat pár pěkných fotek, a poté se přesunout do města Thyboron.
Již z dálky nás vítal rybí zápach, který je pro toto město velmi typický. V Thyboronu jsme navštívili pobřežní centrum, kde nás seznámili se zákonitostmi místní přírody, a poté jsme se projeli originálním traktorem. V Nissum se pak většina lidí sešla na pečení palačinek na ohni a zbytek  večera strávila se svými Dány.
Další den se nesl v duchu velkého očekávání, jelikož byla v plánu lekce windsurfingu v nedalekém městečku Lemvig. Ze strachu z ledové vody někteří z nás surfování odmítli a rozhodli se pouze pro projížďku na lodi. Kdo se však nenechal odradit, jistě neprohloupil, jelikož před zimou nás ochránil půjčený neopren.  Zážitek ze samotného surfování byl, dle mého názoru, nejlepší z celého týdne.
Po krátké procházce Lemvigem a nějakém tom nakupování jsme se vydali zpět do Nissum.
Večer se sešly všechny rodiny v jedné školní hale, aby zakončily výlet společnou večeří a posezením, a poté se opět hrály různé hry.
Když nastal pátek, den odjezdu, všichni jsme se sešli v tělocvičně, kde se opět sportovalo. Házená, florbal a fotbal zabraly několik hodin, ale čas se neúprosně krátil a my se museli znovu vydat na cestu, tentokrát však na cestu ke svým opravdovým domovům.
Loučení bylo dlouhé a již teď se těšíme na duben, kdy nás Dánové navštíví.
Myslím, že nemluvím pouze za sebe, když říkám, že pobyt to byl téměř pohádkový a že dánská pohostinnost, otevřenost a přátelskost potěšila nejednoho z nás.
Shrnu-li to tedy do jedné věty: „Jsme nadšeni!“

                                                                                                  Eliška Vrchlavská, třída 6.O