Exkurze Plzeň

5. listopadu jsme se my, žáci 2. B, vypravili společně s paní Kuntovou a Lukášovou na celodenní exkurzi. Ta začala po příjezdu do Plzně tříhodinovou samostatnou prohlídkou v Techmánii. Což je vlastně místo, kde se děti i dospělí hravou formou seznamují s přírodními vědami a nejrůznějšími technologiemi.

Nejprve jsme navštívili prostor s mnoha interaktivními exponáty. V této části jsme si mohli vyzkoušet hromadu zajímavých věcí, jež se bez nás jednoznačně neobešly. Přímo vyžadovaly, abychom s nimi manipulovali, hýbali nebo se dokonce stali jejich součástí. Proto nás většina z exponátů tak moc fascinovala a rádi jsme vše vyzkoušeli na vlastní kůži. Jako například nakloněnou místnost či potápějící se loď.

Stejně tak nás zaujal experiment s tekutým dusíkem. Při něm jsme se mnoho nového dozvěděli a zároveň jsme se i zasmáli, když si někteří z nás vyzkoušeli tekutý dusík, který má -196 °C, na vlastní kůži – a to doslova. Pomocí dusíku je ale také například možné proměnit zeleninu v kus ledu nebo zmrazit balónek tak, že bude křehký jako sklo.

Naší druhou zastávkou byla Zoologická a botanická zahrada města Plzeň. V ZOO jsme sice nestrávili příliš času, ale i tak stálo za to se tam vypravit. A to kvůli jak exotickým zvířatům, tak skvělé průvodkyni, díky níž jsme se dozvěděli samá zajímavá fakta o zoologické zahradě i o zvířatech žijících v ní.  Poznali jsme blíže šimpanze, klokany, lvy. Podívali jsme se do Království jedu na jedny z nejúžasnějších hadů planety a naší prohlídku zakončila jedinečná expozice Filipíny v pavilonu, kde poletovali krásní motýli.  Po té se s námi průvodkyně rozloučila a nás čekala samostatná prohlídka.

Exkurzi zakončilo obchodní centrum Olympia. Tam jsme cestovali z jednoho obchodu do druhého a dali si něco dobrého k večeři.

Celý den byl jednoznačně vydařený, počasí nám přálo a všichni jsme si ho náležitě užili.

Anna Ševčíková