Exkurze třídy 4.A do Prahy

Dne 10.12. roku 2018 se třída 4.A Gymnázia Písek zúčastnila své - již poslední - exkurze do hlavního města Prahy. Tam se žáci mohli těšit na směs zážitků, vybraných tak, aby si přišel na své snad každý z tak zájmově rozmanité plejády gymnaziálních studentů.

          První v pořadí bylo poměrně nedávno zřízené Muzeum smyslů. Přes padesát exponátů, které mohlo muzeum nabídnout, všem spolehlivě ošálilo smysly, zamotalo hlavu a předalo hlavní zprávu expozice, že spoléhat se jen na smysly může být často velice zavádějící.

          Poté se výprava přesunula do instituce poněkud vědečtějšího rázu, a to do Antropologického muzea, jež sídlí v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Toto Muzeum člověka, za jehož otce zakladatele můžeme pokládat významného antropologa Aleše Hrdličku, ohromilo jak raritou svých exponátů, tak skvěle zvládnutým výkladem jedné ze studentek fakulty zejména ony nadšence přírodních věd.

          Když se po několikahodinovém rozchodu po centru Prahy s propukající vánoční atmosférou třída znovu sešla, vypravila se ke Studiu Ypsilon na představení jménem Hlava Medúzy. Poněkud překombinovaný příběh o milostných trojúhelnících, impotenci a utrpení, coby umělcově nejlepší inspiraci vyvolalo v publiku rozmanité ohlasy. Podání Petra Vacka, Jaroslavy Kretschmerové a Jiřího Lábuse, které bylo bezesporu provedeno s plným nasazením, však u některých ztrácelo na groteskním, dle mnohých až poněkud jednoduchém humoru. Zdali šlo o úmyslnou bagatelizaci nelehkých témat, či snad o kontrast s vážností jiných her z prostředí pofiderních bytečků francouzských umělců zůstává na každém jednotlivém divákovi…

                               

 Peťánek 4.A