Oslavy 230. výročí založení

První střední školou v Prácheňském kraji a jednou ze tří vlaštovek svého druhu na území současného jihočeského regionu bylo gymnázium v Písku. Vzniklo přesunem zrušeného jezuitského gymnázia z Klatov v listopadu 1778. Právě letos si tedy Gymnázium Písek připomíná 230. výročí od svého vzniku.
 
Oslavy připadnou na osmadvacátého listopadu a jejich součástí bude den otevřených dveří, slavnostní shromáždění za účasti současného profesorského sboru i vysloužilých pedagogů. Připraveny jsou tabule se zajímavostmi ze života osobností školy. Spojovací chodbu k aule vyzdobí výstava výtvarných prací bývalých i současných profesorů a studentů. A představena bude také publikace s názvem „230 let píseckého gymnázia (a jeho nejznámější ředitelé, vyučující a studenti)“, kterou k výročí připravila Blanka Zemanová, rovněž bývalá profesorka školy.
 
„Letošní oslavy budou spíše komorního charakteru, na slavnostním shromáždění se chceme setkat s bývalými řediteli a pedagogy školy, rádi uvítáme bývalé studenty. A veřejnosti chceme ukázat, jak žije škola dnes. Den otevřených dveří potrvá v pátek 28. listopadu od 8,00 do 17,00 hodin,“ říká ředitel školy Petr Pícha. Jak podotýká s úsměvem, dnes by už jeho studenti asi nevěřili tomu, že písecké gymnázium kdysi vzniklo právě z touhy mladých lidí po vzdělání: „Snahy o vytvoření píseckého gymnázia vycházely mimo jiné z potřeby tehdejších studentů se gymnaziálně vzdělávat. Město o jeho založení usilovalo asi patnáct let, ale z počátku ne příliš úspěšně. Do cesty se mu totiž stavěla církev, která vedla dvě jezuitská gymnázia v Klatovech a v Březnici. Právě tam písečtí studenti dojížděli. V roce 1773 byl ale jezuitský řád zrušen a o pět let později přenesl královský dekret klatovský institut i s jeho profesory k nám do Písku,“ vypráví ředitel.
 
Vedle dějinných událostí vzpomenou oslavy dvousetřicátého výročí školy také její významné osobnosti. V hlavní budově najdou návštěvníci nástěnky se střípky ze života profesora píseckého gymnázia, matematika Františka Talafouse či poválečného ředitele školy Josefa Kotalíka. Výstava ve spojovací chodbě představí výtvarné práce bývalého žáka Romana Kubičky a profesorů Táni Bílé, Františka Doubka a Milana Jelínka. Slavnostní shromáždění od jedenácti hodin zahájí v aule současný ředitel Petr Pícha s nejstarším žijícím ředitelem píseckého gymnázia Jiřím Kantou. O kulturní vystoupení se postarají studenti a profesoři hudbou i vlastní poezií. Oslavám bude rovněž věnováno speciální číslo školního časopisu. Všichni jsou srdečně zváni…
PřílohaVelikostStaženoNaposledy staženo
Úvodní slovo ředitele školy496.53 KB1152 týdny 5 dnů zpět