Poznávací zájezd do Anglie 10.4.-14.4.2019

Výlet do Anglie

 Naše škola připravila pro své studenty pětidenní výlet do Anglie. Zahrnoval návštěvu čtyř významných, i když možná méně známých měst a samozřejmě návštěvu Londýna.

        Tento rok bylo studentům poprvé umožněno dopravit se do Anglie letecky, díky tomu jsme měli více času na pobyt tam.  Z Prahy jsme odlétali ve středu po poledni za doprovodu našeho průvodce. Let probíhal příjemně a po hodině a půl jsme s letadlem dosedli na letišti Gatwick. Další cesta vedla vlakem a pak rovnou do hotelu v přístavním městě Portsmouth na jihu Anglie. Po příjezdu jsme si město trochu prošli. Viděli jsme katedrálu a stavbu dříve sloužící jako hospic a kostel. Tyto dvě budovy jsou významné tím, že jako jediné stavby ve městě přečkaly několik válečných konfliktů.

Portsmouth je velký přístav a vždy byl důležitý při obraně země. Svou úlohu sehrál i za druhé světové války, kdy v den D vyplouvalo z tohoto přístavu mnoho spojeneckých lodí do Francie.

         Další den nás čekal Portsmouth Historic Dockyard, muzeum jako stvořené pro milovníky lodí a námořnictví. Mohli jsme si prohlédnout HMS (Her Majesty's Ship = loď Jejího Veličenstva) Warrior, což je první obrněná loď vůbec, anebo loď HMS Victory, nejstarší válečnou loď, a spoustu dalších zajímavostí. Lodí jsme se pak dostali k HMS Aliance, vojenské ponorce, která bojovala ve 2.sv. válce.

         Náš třetí den se odehrával v Brightonu. Brighton rozhodně není město jako každé jiné. Je to první moderně turistické město v Evropě a také město moderního a netradičního umění jako jsou například sgrafity a malby na zdech. Nachází se tady  Royal Pavilion, palác, kam jezdili členové královské rodiny za odpočinkem.  Sídlo bylo vystavěno v orientálním stylu a je překrásně zařízeno.

       Návštěva Salisbury a Winchestru byla náplň dalšího dne, tedy soboty. V Salisbury jsme navštívili katedrálu, ve které se nachází jeden z originálů Magny Charty z roku 1215. Je to listina svobod, která zbavuje panovníka absolutní moci a nařizuje mu řídit se zákony. Ve Winchestru jsme pak navštívili hrad se slavným kulatým stolem bájného krále Artuše.

        Poslední den jsme strávili v Londýně. Viděli jsme známá náměstí Tarafalgar Square i Piccadilly Circus, dále Big Ben, Westminsterské opatství a budovu parlamentu. Někteří z nás se těšili výhledem z London Eye a z jiní se báli v London  Dungeon. Cestou na letiště jsme mohli zahlédnout Tower, Tower Bridge a nejvyšší budovu v Anglii, The Shard. Na letišti Gatwick jsme se rozloučili s Anglií a vydali se zpátky domů.

Během výletu jsme nejen obdivovali krásy Anglie, ale měli jsme i čas na nákupy suvenýrů pro potěšení nás či našich blízkých. Určitě všem doporučuji navštívit nejen Londýn, obdivovat jeho krásy a známé pamětihodnosti, ale stojí za to poznat i jiná města.

 

Tereza Bečvářová 1.B