Vreden 30.9.- 5.10.2018


Dva týdny od návštěvy německých studentů v Písku uplynuly jako voda a my (většina žáků 5.O a někteří žáci 2.A,2.B, 3.O a 3.F) jsme se začali těšit a chystat na náš nadcházející pobyt v německém městě Vreden.

Naše cesta začala již brzy ráno v neděli, kdy jsme nasedli do autobusu a vydali se na dvanáctihodinovou jízdu plnou filmů, her a zpěvu. První dvě věci, které nás ve Vredenu zaujaly, byly typické cihlové rodinné domy, ale oblíbili jsme si také kola používaná k jízdě do školy.

První den jsme absolvovali prohlídku školy ( Gymnasium Georgianum ) a poté jsme prozkoumávali samotný Vreden. Ve skupinkách, formou soutěže, jsme objevovali různá historická zákoutí města. Odpoledne jsme strávili každý se svým „výměnným“ studentem a jeho rodinou, podobně jako každý následující večer. ( Šli jsme hrát například bowling.)

Další dny jsme navštívili archeologický park, římské muzeum a malebné centrum města Xanten, krásné nizozemské město Zupthen, kde jsme se projeli vyhlídkovými loděmi, a v průběhu posledního dne pobytu jsme vystoupali na rozhlednu v Bottropu, prohlédli si Schalke Arenu a odpoledne jsme zakončili v nákupním centru v Oberhausenu.

V pátek nás čekalo rozloučení s rodinou, nastoupili jsme do autobusu a rozjeli se směr Česká republika.

Musíme přiznat, že na začátku jsme mluvili převážně anglicky, ale postupem času se nám němčina vryla do paměti tak, že se již dokážeme německy domluvit. Z výměny, která se uskutečnila díky příspěvku Česko – německého fondu budoucnosti, si také odnášíme spoustu nezapomenutelných zážitků, navázali jsme nová přátelství, a proto bychom chtěli všem poděkovat, že se tato akce mohla uskutečnit.

Sylvie Nováková a Kateřina Mrázová, 5.O