Ahoj Summiťáku !

Ahoj Summiťáku!

V letošním školním roce jsme se já – Jan Kudrna a Petr Malkus (oba 6.O) rozhodli zúčastnit Pražského studentského summitu. Je to mládežnický projekt pro studenty středních a vysokých škol. Hlavní náplní je simulace politického jednání největších mezinárodních organizací konkrétně G20, NATO, EU a OSN. Vybrali jsme si model G20, protože je určen pro dvojice. Navíc samotné jednání zlepšuje schopnosti v argumentaci, vystupování před větším publikem a zároveň je to skvělý přísun nových informací o mezinárodním politickém dění.

Účasti na projektu předcházelo naše úspěšné vypracování vstupní přihlášky skládající se z různých úkolů. Před hlavní a závěrečnou čtyřdenní konferencí, která proběhla v Kongresovém centru Praha na začátku dubna, se uskutečnilo pět přípravných setkání na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Probíhala vždy v sobotu a skládala se z dopoledních přednáškových bloků na různá politická témata (jak funguje Rada bezpečnosti OSN, situace v Gaze, nezávislost slovenských médií a další) a z odpoledních částí, na kterých jsme se všichni společně připravovali na již zmíněnou závěrečnou konferenci.

Celý projekt skvěle doprovázely další dobrovolné programy - např. návštěva Ministerstva zahraničních věcí ČR, návštěva ambasád, jednodenní minisimulace na zajímavá témata, diskuze s různými politicky činnými osobami – s ministrem pro evropské záležitosti, americkým velvyslancem v ČR… a mnoho dalšího.

Celkově jsme si celý 29. ročník moc užili a načerpali nejen mnoho nových informací, ale i skvělých zážitků a zkušeností. Už se těšíme na příští rok!

Děkujeme Nadačnímu fondu GP za podporu.

Jan Kudrna 6.O