Divadelní představení "Lesní panna a Toman"

Divadelní představení Lesní panna a Toman sklidilo značný úspěch

Dne 3.4. 2018 se v píseckém divadle Pod čarou uskutečnilo studentské divadelní představení Lesní panna a Toman, na něž se přišli podívat také žáci prvních a druhých ročníků. Tentokrát se „převyprávění“ díla Františka Ladislava Čelakovského ujali studenti strakonického gymnázia a celé představení bylo pojato poměrně netradičním, nadmíru humorným a parodickým způsobem. Mluvené slovo bylo skvěle doplněno písničkami - obojí z pera Mgr. Lenky Kubelkové.

Co chvíli se sálem ozýval smích, doprovázený nadšeným šepotem a mohutným potleskem. Obměny se dočkal jak samotný příběh, tak i herecké výkony. Studenti nás překvapovali svými, často přehnanými, reakcemi, narážkami na dnešní dobu a konečně i aktualizacemi, které se bryskně strefovaly do způsobu života naší generace.

ÚSPĚCH ONDŘEJE VÁNI V NÁRODNÍM KOLE ČLO

V sobotu 8. dubna 2018 se v Praze konalo národní kolo České lingvistické olympiády.

Tato olympiáda je vyhlašovaná Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou UK v Praze a spoluvyhlašovaná MŠMT jako soutěž kategorie B. Studenti středních škol v ní řeší lingvisticky orientované úlohy, kdy pro úspěšné vyřešení je potřeba pořádně se zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. (Soutěžící se v úlohách setkávají s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou.)

Písecké školy a černobílá pole

V pátek 6. dubna 2018 se konal v aule naší školy již 6. ročník turnaje jednotlivců píseckých škol v šachu s názvem Jaro 2018.
Tentokrát aula praskala ve švech, protože zájemců bylo bezmála šedesát!
Přesto jsme to zvládli a turnaj si nakonec všichni užili.
Gratulujeme vítězům - Jakubu Stinkovi a Matěji Záluskému ze ZŠ Tylova a Janu Houzarovi z gymnázia a zároveň děkujeme panu Růžičkovi ze šachového oddílu DDM Písek za služby rozhodčího i za materiální zajištění celé akce.

Krajské kolo konverzační soutěže v německém jazyce

V letošní konverzační soutěži v německém jazyce v kategorii středních škol III A zvítězil v okresním kole žák ze třídy 6.O Adam Turek. Naše gymnázium také úspěšně reprezentoval i v krajském kole soutěže v Českých Budějovicích, kde dne 23. 3. 2018 obsadil 2. místo s rozdílem necelého bodu na vítěze, a je tak náhradním postupujícím do kola celostátního.
K dosaženému úspěchu blahopřejeme.

Úspěch žáků našeho gymnázia v konverzační soutěži ve FJ

Ve středu 21. března 2018 proběhlo v Českých Budějovicích Krajské kolo konverzační soutěže ve francouzském jazyce.

Z našeho gymnázia do tohoto kola soutěže postoupila trojice žáků – Michael Štědrý (ze třídy 2. F), Alžběta Vavřincová (3. F) a Gabriela Woldřichová (4. O).

Všichni tito žáci skvěle reprezentovali naše gymnázium a dosáhli velkého úspěchu.

V kategorii KK-FJ-ZŠ A1 obsadil 1. místo Michael Štědrý a zaslouženě postupuje do ústředního kola, které se bude konat dne 14. 5. 2018 v Praze.

V kategorii KK-FJ-ZŠ A2 obsadila nádherné 3. místo Gabriela Woldřichová.

A konečně v kategorii KK-FJ-SŠ B1obsadila 1. místo Alžběta Vavřincová a rovněž postupuje do ústředního kola.

Blahopřejeme celé trojici k dosaženému úspěchu a přejeme hodně štěstí do kola následujícího.

Máme krále čísla π 2018!

Ve středu 14. 3. 2018 proběhla v aule naší školy soutěž O krále čísla π 2018.
Soutěž byla uspořádána na počest Mezinárodního dne čísla π, který se tradičně slaví 14. března. Shodou okolností toto datum připadá na den narození Alberta Einsteina a bohužel od letoška také na den úmrtí slavného fyzika Stephena Hawkinga.
Do soutěže se původně přihlásilo téměř π zájemců, jeden z nich ale na poslední chvíli propadl nedůvěře ve své síly a nedostavil se. Narozdíl od minulého ročníku tedy odpadlo úvodní hledání dvou nejschopnějších - měli jsme je hned. Byli to Kryštof Moroz ze třídy 3.O a maturant Jiří Hartvich ze třídy 8.O.
Soutěž byla tentokrát pojata ve stylu velkých paměťových soutěží, které mají v posledních letech popularitu na celém světě. Naši soutěžící měli v průběhu akce zvládnout devět paměťových úkolů.