Olympiáda z českého jazyka

Dne 12.1.2022 se konalo školní kolo Olympiády z českého jazyka. V letošním roce se zúčastnil rekordní počet žáků. Ti si lámali hlavu nad jazykovými úkoly a popustili uzdu své fantazii při psaní slohové práce.

Nakonec si v 1.kategorii nejlépe vedly a do okresního kola postupují: Julie Klementová (4.O - 1.místo) a Soňa Valdaufová (4.O - 2.místo).

Ve 2.kategorii si postup zasloužili hned tři soutěžící: Martin Větrovský (7.O - 1.místo), Marie Záluská (6.O, 2.-3.místo) a Michaela Vrbová (2.A, 2.-3.místo).

Vítězům blahopřejeme, všem soutěžícím děkujeme za účast!

Němčina s rodilými mluvčími

Stejně jako v loňském roce i letos nás navštívili rodilí mluvčí ze sdružení Ackermann-Gemeinde. Tentokrát si se žáky 2.A, 6.O a 3.O povídaly dvě dámy  (Emilie Adler a Anne Kurz) o zdraví. Zúčastnění si rozšířili slovní zásobu, zahráli několik her a pracovali s texty na dané téma. Anne i Emilie byly velmi mile překvapené, obdivovaly naši školu a chválily znalosti i nadšení našich dětí.

Finanční gramotnost hrou

Finanční gramotnost hrou

Ve čtvrtek 9. 12. navštívila naši třídu finanční poradkyně Mgr. Jaroslava Králová, aby nám pověděla něco o finanční gramotnosti.

Pokud někdo očekával nudnou a zdlouhavou přednášku, byl na omylu. Celou dvouhodinovku jsme hráli deskovou hru, určenou právě pro zorientování se ve světě financí. Celá třída se rozdělila do skupin – rodin. Každá z nich měla určitý cíl, ke kterému se měla během hry dostat. Mohlo jím být zařízení hypotéky, koupě vlastního bydlení nebo také našetření dostatečného množství peněz na kvalitní život v důchodu. Jednotlivé rodiny měly rozdílné výchozí postavení, ať už jím byl počet členů, zadlužení a nebo výše měsíčních platů a výdajů. Cestu za našimi cíly nám mohly komplikovat nebo usnadňovat různé životní události, to mohlo být například velmi příjemné navýšení platů nebo prémie, ale také tragická událost jako vyhoření nebo úraz. Velmi zajímavá byla také možnost různých investic a obchodování.

Návštěva seniorského domu Senecura

Návštěva seniorského domu Senecura

           

            21. prosince proběhla návštěva Seniorského domu Senecura v Písku. Mezi zúčastněnými jsme byly tři studentky našeho gymnázia a paní učitelka Lenka Kudrnová, jež nás vzala pod křídla a celou záležitost iniciovala.

Veškerý čas strávený se seniory byl laděn do vánočních tónů. Babičky (nebyli přítomni žádní dědečkové) od nás obdržely vlastnoručně vyráběná vánoční přáníčka a zdobené větvičky a několik dopisů od studentů. Setkání jsme završily čtením pohádek, bez nichž bychom si Vánoce jistě nikdo nemohli představit.

Školní kolo dějepisné olympiády

Dne 20. ledna 2022 v 10.00 se uskuteční školní kolo dějepisné olympiády v učebně ZSV. Prosím zájemce, aby se podepsali na oznámení na nástěnce v 1. patře u sborovny, nebo aby se hlásili u svých vyučujících dějepisu.

Gymnázium Písek vítězí v okresním kole Subterra Cupu

Florbalový tým našeho gymnázia se účastnil 14. prosince okresního kola Poháru středních škol, nově vedeném pod názvem Subterra Cup.
Náš výběr byl velmi rozmanitý. Tvořili ho jak zkušení mazáci z maturitních tříd, tak mladé pušky z nižších ročníků.
V prvním zápase turnaje jsme se utkali s výběrem Střední zdravotnické školy, který nás hned v 1. minutě zaskočil rychlým úvodním gólem. Z ledové sprchy jsme se však rychle oklepali a po brzkém vyrovnání jsme se vybičovali k aktivní, ofenzivní hře, díky které jsme si po pár minutách vytvořili komfortní náskok. Ten jsme ve zbytku zápasu už pouze navyšovali, a tak po závěrečné siréně svítilo na tabuli konečné skóre 8:1.