Pohroma lesa - lýkožrout smrkový

Dne 18. 2. 2020 jsme se zúčastnili přednášky o lýkožroutovi smrkovém. Přijeli za námi zaměstnanci Národního zemědělského muzea Ohrada. Seznámili nás s probíhající kůrovcovou kalamitou, která je zapříčiněna hlavně dlouhodobým suchem. Dříve se tito škůdci rojili až koncem května, ale naneštěstí se nyní líhnou již začátkem dubna. Tím pádem se líhne více než 5 generací za rok a dochází k velkému přemnožení. Kalamita by měla trvat odhadem ještě 3 - 4 roky do té doby, než pokácíme všechny smrky. Problém je ale v tom, že lýkožrout smrkový nyní přelétá také na borovice a modříny. Teď jen musíme doufat ve větší mrazy, tužší zimy a ve více vody, aby nám v lesích nějaké smrky zbyly.

Dominika Hronková, 2.A

Interaktivní přednáška o lýkožroutu
Požerek lýkožrouta smrkového

Beseda o možnostech a rozdílech ve vzdělávání v České republice a Tibetu

ŠkolaZdola a Gymnázium Písek Vás zvou ve čtvrtek 27. 2. 2020 na besedu se Sonamem Tseringem, buddhistou a patrně jediným Tibeťanem, který mluví česky, a Jan Turoněm, o možnostech, resp. rozdílných přístupech, ke vzdělávání.
Zajímá Vás, co je inspirativní na české kultuře pro Tibeťany a co může být inspirací Čechům na tibetské kultuře?
Existuje něco jako Komenského zásady ve výuce také v tibetském vzdělávání?
Jakým způsobem je podle vás možné v českých podmínkách zlepšit komunikaci a vztah mezi učitelem a studentem?
Jaké metody jsou nejběžnější v tibetském vzdělávání?
Existuje (podobně jako u nás) nějaký rozpor mezi tím, co tibetské vzdělávání deklaruje a jak skutečně probíhá výuka?
Pokud máte zájem zjistit odpovědi na tyto a další otázky, rádi se zapojíte do diskuze, dovědět se něco nového netradičního, rádi Vás přivítáme v aule píseckého gymnázia od 14:30 hod.
Tešíme se na viděnou.

Gymnázium Písek na lyžařském výcvikovém kurzu v Rakousku

Žáci druhých ročníků čtyřletého a odpovídajících ročníků osmiletého a šestiletého gymnázia absolvovali jako každý rok lyžařský výcvikový kurz. Letos však vůbec poprvé odjeli všichni do vyhlášeného střediska Zell am See - Kaprun, kde si naši žáci mohli v rámci jednoho skipasu zalyžovat hned v několika lyžařských areálech a to: Maiskogel, Schmittenhöhe a Kaprun s vrcholem Kitzsteinhorn (3203 m). V prvním termínu 19. – 24. 1. si třídy 2.A a 6.O užily slunečné, skoro až jarní počasí. Zato třídy 2.B a 4.F zažily všechny možné podoby zimy. Díky tomu se však výrazně zlepšily podmínky i pro běžecké lyžování. Kratké výjezdy na běžkách v údolí řeky Salzach byly pro zájemce velmi příjemným zpestřením.

Středisko Kitzsteinhorn
Středisko Kitzsteinhorn
Středisko Kitzsteinhorn
Výcvik sjezdového lyžování
Výcvik sjezdového lyžování
Výcvik běžeckého lyžování pod hradem v Kaprunu
Výcvik běžeckého lyžování
Trasa z Bruck an der Großglocknerstraße do Kaprunu
Maiskögel
Maiskögel
Středisko Kitzsteinhorn
Středisko Schmittenhöhe
Středisko Schmittenhöhe
Výhled na Zeller See

Evropský parlament, zasedání v Bruselu

Ve čtvrtek 6.února 2020 se zúčastnili zájemci z druhého a třetího ročníku Gymnázia Písek projektového dne Evropský parlament ve škole, který se konal na půdě Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Zahájení se ujal zástupce Kanceláře Evropského parlamentu sídlící v Praze, pan Jan Pátek. Následovalo představení místních informačních sítí - Eurocentrum České Budějovice a Europe Direct České Budějovice.
Přednáška vysokoškolského studenta Adama Trunečky účastníky seznámila s tím, co to EU je, jak fungují její hlavní instituce a jak funguje politika na evropské úrovni.

Lyžařský výcvikový kurz třídy 2.O

V týdnu od 25. 1. – 01. 02. 2020 se zúčastnila třída 2.O lyžařského výcviku na Božím Daru.

Odjeli jsme v sobotu ráno v plném počtu 30 lyžníků a 4 členů pedagogického sboru. V autobuse panovala dobrá nálada, povídalo se a těšili jsme se na týden zimních radovánek.

Po příjezdu se všichni účastníci zájezdu vybalili, zabydleli a poté jsme vyrazili na průzkum okolí s běžkami.

V neděli ráno jsme vyrazili po skupinkách na běžky do Německa a odpoledne jsme si poprvé chvilku zalyžovali. Bohužel ten den poprvé zaútočil chřipkový virus a pro prvního nemocného si přijeli rodiče. Zůstali jsme ve stále silné sestavě 29 lyžníků.

V první pracovní den jsme se vydali na svah předvést naše lyžařské umění. Užili jsme si spoustu zábavy, bohužel chřipkový moribundus zaútočil znovu a opustili nás další dva členové výpravy. Náš počet tedy opět klesl, ovšem stále nás zůstávalo 27 silných a odolných.

Výcvik běžeckého lyžování
Výcvik běžeckého lyžování
Oslava narozenin
Výcvik sjezdového lyžování
Rozcvičení
Skiarena Oberwiesenthal
Výlet na běžkách
Božidarské rašeliniště
Výcvik sjezdového lyžování
Výcvik sjezdového lyžování