7.O sázela stromky

Záměr sázet stromky jsme pojali už vloni koncem školního roku. Ale to není jen tak! Pan Šatra z MěÚ Písek nám vysvětlil, že ten správný čas bude až na podzim. Tak jsme si počkali. Minulo babí léto, začalo padat listí, rána byla mlhavá a počasí nevlídné. Úterý propršelo a ve středu 13.11. padal sníh s deštěm. Byla to výzva. Šli jsme do toho. Bylo nás 29 žáků.
U křížku na Hřebíčku nás přivítal pan Ševčík s autem plným stromků. Vysvětlil nám, proč se stromky sází, jaké stromky budeme sázet, jak správně zasadit strom a vše jsme si ukázali. Pak jsme se vrhli do práce, protože někteří už začínali být zmrzlí. Bylo nutné vykopat jámy a zatlouct kůly. Pak se teprve usazovaly stromky.
Na poli jsme si dokonce upekli buřty, protože pan Ševčík nám přivezl i pár suchých polínek. Romantickou chvilku na poli s buřtem někteří jedinci vyměnili za posezení na zádi auta s pizzou, kterou si nechali přivézt. Inu, každý si to užil po svém, ale všichni byli spokojeni.
posloucháme, jak se sází strom
pan Ševčík vysvětluje ošetření kořenů stromu
svačina po práci - pizza
zima, déšť a stromky

MaSo

MaSo je týmová matematická soutěž pro žáky šestých až devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Nejde tu ovšem jen o počítání příkladů. Za spočítané příklady získávají týmy tahy do hry, která je pak hlavním zdrojem jejich bodů do celkového hodnocení. Hra je každý rok jiná. Týmy jsou 3 - 4 členné. Žáci počítají matematické příklady a řeší různé logické úlohy. Za jejich vyřešení pak mohou odehrávat tahy ve hře. Kromě samostatné činnosti je důležitá i koordinace a vzájemná spolupráce. Umístění týmu na stupních vítězů záleží nejen na tom, kolik správně vyřeší příkladů, ale také na strategii ve hře.

soutěž v plném proudu
soutěžící a organizátoři

Výlov rybníka

Výlov rybníka Pančál

Dne 7. 11. 2019 se žáci třídy 2. O zúčastnili výlovu radobytského rybníka Pančál. Kolem deváté hodiny ranní a za mrazivého počasí vyskákali všichni z autobusu a vydali se čvachtavou chůzí k rybníku. Zde si žáci mohli poslechnout zajímavý výklad pana Ing. Nusla, nebo se podívat na zručnou práci rybářů lovících ryby. Potom si třída prohlédla všechny druhy ryb sídlících v tomto velkém rybníce a dozvěděla se něco o jejich životě. Nakonec žáci dostali možnost zakoupit si kapra, což jejich rodiny v tomto předvánočním čase jistě ocení. Navzdory chladnému počasí si třída výlet užila a už se těší na další.

autor článku: Nela Poživilová, 2. 0

Republikové finále v přespolním běhu

Dne 17. 10. 2019 se v Hradci Králové konalo Republikové finále v přespolním běhu. Naši školu reprezentovalo družstvo dívek ve složení Klára Konfrštová, Sára Nosková, Veronika Horká, Eliška Lisová, Natálie Hřebejková a Anna Holečková a obsadilo pěkné 9. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Nástup družstev
Hromadný start
Naše družstvo

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN

Ve středu 16. října se konala soutěž Přírodovědný klokan 2019/2020. Pořádá ji Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Soutěží se ve dvou kategoriích a zúčastnění žáci mají během 40 minut zvládnout 24 otázek z matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a všeobecných znalostí.

Účast na našem gymnáziu byla v letošním školním roce nízká. V kategorii Kadet soutěžilo 9 žáků ze tříd 3. O, 4. O a 1. F. Nejúspěšnějšími se stali Ivo Sobotka ze 3. O a Adéla Kroupová ze 4. O, kteří získali stejný počet bodů. Pomyslný bronz si odnesla Anna Holická ze 4. O.
Kategorie Junior měla jen čtyři soutěžící. Nejvyššího bodového zisku dosáhl, a tedy příčku nejvyšší „vybojoval“ Kryštof Moroz z 5. O. Následující dvě pozice obsadili jeho spolužáci, druhé místo Radim Sobotka a třetí byl Martin Větrovský.