Sportovní kurz 3.A

Naše třída strávila posledních pět dní května na sportovně turistickém kurzu, ze kterého jsme si odnesli spoustu pocitů, zážitků a vzpomínek. Z velké části díky nabitému programu, který nám učitelé připravili, například z orientačních běhů, při nichž jsme se nejspíš všichni (ať už více či méně) ztratili. Z cyklistických výletů, ze kterých jsme se ne vždy vrátili suší. Nebo také ze splouvání Vltavy z Pěkné do našeho tábora, kdy si spousta z nás odbyla svou pádlovací premiéru. Také si budeme pamatovat vlhko a chladno, které definovalo naše ubytování a také sprchy, jimž chyběly první dva dny závěsy. Přesto ale byl kurz nezapomenutelným zážitkem, na který budeme rádi vzpomínat i dlouho potom, co ukončíme naše středoškolské studium.

Petr Kulykowec, 3.A

Gymnázium Písek vicemistrem republiky ve frisbee

Ve čtvrtek 30. května se celá jedna generace hráčů ultimate frisbee a zároveň žáků naší školy konečně dočkala. Na finálovém turnaji letošního ročníku Středoškolské ligy frisbee v Praze získal tým ve složení Tereza Košičárová (3.F), Alena Franců (5.F), Pavla Feitová, Lucie Šafaříková (obě 4.O), Robert Šebek (4.F), Mikoláš Houser (3.B), Vojtěch Pták (4.B), Marek Matoška, Ondřej Štěpán, Adam Ťupa (oba 6.O), Martin Hrabák (5.F) a Matěj Záluský (1.O) skvělé 2. místo. To je při neustále rostoucím zájmu o tento sport, a tím pádem i konkurenci, téměř jistě největší úspěch, kterého kdy Gymnázium Písek dosáhlo.

Kruhová inverze aneb jak matematik chytá lva do ohrady

Dne 21. 6. 2019 od 8:00 budu v aule školy přednášet na téma Kruhová inverze.

Přednáška je primárně určena pro třídu 4. O. Zájemci z ostatních tříd se musí předem přihlásit (nejpozději do středy 19. 6. 2019) v kabinetu matematiky. Vítáni jsou také zájemci z řad veřejnosti.

Vstupní požadavky: znalost osové a středové souměrnosti, tečny kružnice, Thaletovy kružnice a zájem o geometrii.

Znalosti podobnosti, Euklidovy věty o odvěsně a množin bodů dané vlastnosti výhodou.

Hana Tritová
kabinet matematiky

Mezinárodní jazykové zkoušky z angličtiny FCE, CAE

Mezinárodní jazykové zkoušky z angličtiny

V pátek 22.3. a v sobotu 23.3.2019 se na naší škole konaly mezinárodní jazykové zkoušky Cambridge Exams. Zkoušku FCE skládalo 15 studentů a vyšší úroveň CAE 9 studentů. Tyto jazykové zkoušky, které  mají velmi dlouhou tradici, jsou celosvětovým měřítkem znalostí angličtiny. Připravují a vyhodnocují se v Cambridge, v Anglii. Protože jsme partnerská škola Evropského centra jazykových zkoušek v Českých Budějovicích, bylo studentům umožněno složit zkoušky ve škole. V květnu studenti obdrželi výsledky, ze kterých vyplývá, že všichni podali výborné výkony a zkoušky složili.

Blahopřejeme a přejeme hodně dalších úspěchů při studiu angličtiny.

3.B na sportovně-turistickém kurzu v Nové Peci

Cyklisťák na sněhu

Třída 3.B minulý týden ze školy zmizela, aby mohla v okolí Nové Pece na Šumavě absolvovat cyklistický kurz. Ačkoliv nebylo počasí zrovna přívětivé, mohu snad říci, že na všechny strasti budeme vzpomínat v dobrém.

První den zahrnoval seznámení se s táborem, kde jsme měli trávit studené noci i deštivá odpoledne. K přespání sloužily chatky se čtyřmi postelemi, ovšem bez zdroje tepla, spolehnout se tedy dalo pouze na teplý spacák. Jediným vyhřívaným místem, a tedy centrem všeho dění od stolních her přes porady až k sušení prádla, se stal přidělený srub s kamny.

V úterý se konal celodenní výlet na kole, přičemž doporučená výbava zahrnovala čepice, rukavice a mikiny. První skupina se totiž vydala na vrchol kopce Plechý, který i v tuto roční dobu pokrývala vrstva sněhu. Měli tedy unikátní příležitost postavit si v květnu sněhuláka. I druhá skupina si zimní počasí užila, když jim cestou při sedmi stupních začalo chumelit.