Mezinárodní fyzikální soutěž FYZIKLÁNÍ

V pátek 16.2. jsme se v ranních hodinách se studenty fyzikálního semináře a šikovnými adepty na fyzikální seminář z 5.O vypravili do Prahy na soutěž FYZIKLÁNÍ. Jedná se o soutěž středoškoláků ze všech koutů světa.
Akce se konala v obrovské hale na Letňanech, která byla k prasknutí naplněna milovníky fyziky. Stovky týmů složené z 5 středoškoláků soutěžily ve 3 hodiny dlouhé soutěži v počítání fyzikálních příkladů. Neustále bylo k dispozici 7 úloh a jakmile byla nějaká vyřešena, okamžitě se do hry dostala další. Za každou správně vyřešenou úlohu se sbíraly body.
Naše škola vyslala do Prahy dva týmy - jeden z mladších žáků a druhý z maturantů. Týmy byly ve složení Z.Horálková, J.Novák, F.Novák, M.Dobeš, J.Francisty, J.Sobotka, V.Masáček, V.Velát, J.Šťastný a P.Kozák.

Biologická olympiáda

Kategorie A a B

V minulém týdnu proběhlo na našem gymnáziu školní kolo Biologické olympiády kategorie A a B. Pro soutěžící kromě teoretického testu a poznávání organismů, byly připravené zajímavé inspirativní úkoly. Studenti, kteří řešili kategorii A, zkoumali parazity a jejich chování k hostiteli. Soutěžící spadající do kategorie B se zabývali invazními druhy rostlin. Zjišťovali, jak se tyto rostliny v přírodě šíří. Řada lidí měla zajímavé úvahy a dosáhla tak obdivuhodných výsledků. V obou kategoriích soutěžilo 13 studentů.

Z kategorie A byli nejúspěšnější:

  1. Eliška Lusková (7.O)
  2.  Sofie Vachtová (8.O)
  3.  Jan Mistura (5.F)

Z kategorie B nejlepších výsledků dosáhla:

  1. Soňa Valdaufová (6.O)
  2. Stela Šanderová (5.O)
  3. Viktorie Mohňanská (6.O)

Všem studentům děkujeme za účast.

Beseda s předsedkyni Evropského parlamentu na VŠE

Dne 14.2. se vybraným studentům naskytla příležitost zúčastnit se prestižní akce. Na pražskou VŠE zavítala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. 

Po úvodním proslovu, v němž představila plně obsazené aule hlavní myšlenky a cíle Evropské unie, její důležitost v kontextu současných geopolitických turbulencí a pobídla studenty k využití možnosti volit své zástupce do EP v červnu tohoto roku, odpovídala na dotazy z pléna.

Položena byla celá řada tématicky různorodých otázek. Paní Metsola se tak ve svých odpovědích dotkla například problematiky integrace národnostních menšin, komplexnosti migrační politiky, rozmáhajícího se populismu napříč Evropou nebo role mladých lidí v politice. 

 

Úspěch v Mediální olympiádě 2024

Dne 24. ledna 2024 se tři týmy ze třídy 6.O zúčastnily Mediální olympiády, kterou pořádá Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě pro studenty středních škol a učilišť České republiky.

Test proběhl online formou a studenti v něm prokazovali jednak mediální gramotnost, ale také znalosti z oblasti společenských věd a přehled o aktuálním dění. Z každého kraje mohl do finálového klání postoupit pouze jeden tým s nejvyšším počtem dosažených bodů a s nejrychlejším časem odevzdání. To se podařilo týmu ve složení Sára Ettlerová, Julie Nováčková a Sofie Nováčková.

Studentky ze 6.O tak budou reprezentovat naši školu i Jihočeský kraj v celorepublikovém finále před odbornou porotou v City Campusu Ostravské univerzity 27. a 28. března 2024. Nyní je čeká natáčení videospotu na zadané téma (digitální stopa). Dalšími disciplínami budou práce s dezinformačním textem a hodnocení zpravodajského sdělení.

Playing Kafka se 7.O

Jak by se rozhodl Josef K., kdyby měl možnost volby?  Měl by šanci ovlivnit svůj osud? Na tyhle otázky se snažili odpovědět žáci 7.O v interaktivní PC hře Playing Kafka, kterou v červnu zveřejnil Goethe - Institut na svých webových stránkách. 

Slavný Kafkův Proces ožívá v rozličných situacích a čtyřčlenné týmy se snaží Josefovy problémy vyřešit. Ano, i takhle se dá proniknout do pocitů jedince, který se nachází v absurdní životní situaci, jež nemá východisko. Ale pozor! Ať se rozhodujete, jak se rozhodujete, těžká kola byrokracie se stále točí, Josefa K. drtí a vše vede k neodvratnému konci. 

Téměř celou vyučovací hodinu se 7.O snažila Josefovi pomoci prostřednictvím poutavých dialogů a interaktivních hádanek. Bylo nutné se správně rozhodnout, aby se hra ubírala žádaným směrem. A jak to s Josefem K. dopadne? Zkuste si také zahrát...

 

Naše žákyně se na Olympiádě z českého jazyka opět neztratily

Okresní kolo Olympiády v českém jazyce bývá v posledních letech doménou naší školy. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Ve II.kategorii patřila první dvě místa Marii Záluské z 8.O a Soně Valdaufové ze 6.O. Výborně si vedly v jazykové části, ale M. Záluská přesvědčila porotu o svých schopnostech především při psaní slohového úkolu. Píše s lehkostí, její práce jsou stylisticky vytříbené a často překvapí svou pointou. Obě dívky postupují do krajského kola. Gratulujeme!