Čtvrťáci ve Strži

Dne 4.10.2022 jsme se jako třída 4. A zúčastnili školní exkurze zaměřené na praktická témata k maturitě.

Ráno nás autobus dopravil na parkoviště kousek od Čapkovy vily ve Strži. Je to malebné, tiché místo nedaleko od rušné Prahy, které na vás zapůsobí hned před na první pohled.

Vzduch je velice přívětivý, avšak již na začátku října je zde velmi chladno, nacházíme se totiž pod úrovní rybníka. To věděl již Čapek, proto zde pobýval převážně v létě, vykonával zde zahradnickou činnost na malebné zahradě okolo domu. Jak již jistě víte, Karel Čapek trpěl chorobou páteře a tato nemoc bolí, když se člověk nehýbe. Proto měl co dočinění se vším možným, co si přál na domku vylepšit. Mne nadchla útulná veranda. Domek ve strži mě na první pohled překvapil velikostí, byl opravdu obrovský. Čapek ho dostal jako svatební dar, který původně nechtěl přijmout, protože měl již svůj byt v Praze. Zdejšího atmosféra ho však natolik uchvátila, že zde již zůstal. Zajímavostí je, že mu dům nikdy nepatřil, měl ho pouze k doživotnímu užívání. Proto je i teď v soukromém vlastnictví. Jelikož během druhé světové války a i později v komunismu zde byly například byty, zachovaly se s původním vybavením pouze dvě místnosti. Dům je ale posetý rozsáhlou expozicí, která je mnohdy interaktivní a rozhodně se toho spoustu dozvíte.

Po prohlídce jsme zamířili do Prahy, kde nás čekala prohlídka Kafkova muzea, jediného svého druhu. Paní průvodkyně nás svým poutavým projevem ihned vtáhla do reality, v níž autor žil, a dokázali jsme se tak vcítit do jeho temných myšlenek, kterými jsou jeho knihy protkány. Celou atmosféru dokreslovalo šero, ve kterém byla celá výstava zahalena. Mě zaujaly především Kafkovy rukopisy.

Celý den jsme zakončili ve Werichově vile, jež nám svým werichovským optimismem opět rozjasnila den. A kdybychom již nepospíchali domů, jistě bychom ještě chvíli posečkali v útulné kavárničce v přízemí vily.

 

Eliška Pinterová, 4.A