Po roční přestávce vynucené pandemií COVIDu se v letošním roce opět konala dějepisná soutěž studentů gymnázií České a Slovenské republiky, kterou již po sedmadvacáté pořádalo chebské gymnázium. Tématem letošního ročníku poprvé od vzniku soutěže nebyly české dějiny, nýbrž dějiny evropské, konkrétněji Evropa v rozmezí let 1900 až 1939. Otázky zasahovaly od záležitostí výsostně politických (jako první světová válka, bolševická revoluce či Locarnská konference) také do oblastí umění, sportu či vědy.
Naši školu reprezentoval tým ve složení Adéla Kroupová, Petr Kreibich (oba 6.O) a Martin Větrovský (7.O). A nevedl si vůbec špatně. V krajském kole, jež koncem června proběhlo distanční formou, se umístil na druhém místě a postoupil tak do chebského finále plánovaného na listopad.
Leč, COVID znovu zasáhl a finálové klání, které obvykle láká na atraktivní setkání se špičkou současné české historiografie (na soutěži se podílí například profesor Jan Rychlík nebo doktor Petr Blažek) a dalšími osobnostmi veřejného života, bylo z hygienických důvodů zrušeno. Písecký tým se tak musel spokojit s náhradní variantou soutěžení z českobudějovického DDM. A ještě jednu nepříjemnost museli písečtí řešit – na poslední chvíli bohužel vypadnuvšího Petra Kreibicha nakonec s grácií zastoupil Petr Malkus (4.O).
Samotná soutěž sestávala ze čtyř částí, v nichž byla stupňována náročnost úkolů – od výběru správných možností, odpovědí na otázky, přes spojování pojmů, po rozeznávání fotografií dobových osobností či archivních nahrávek. Závěrečnou část tvořily otázky kladené osobnostmi České a Slovenské republiky. A těmito osobnostmi byli pro letošní rok v souvislosti s námi prožívanou realitou lékaři – epidemiologové (Ladislav Dušek, Roman Prymula, Vladimír Krčméry), z politiků pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a slovenský předseda vlády Eduard Heger.
Ani všechny výše zmíněné těžkosti však písecký tým nepřiměly, aby na studium historie a přípravu na soutěž zanevřel, a v konečném pořadí se tak umístil s 204 body na 19. místě mezi 75 zúčastněnými gymnázii zemí bývalé federace.
Nyní se již soutěžící začínají připravovat na nadcházející ročník, který se opět ponese v duchu evropských dějin – tentokráte bude tématem Evropa za druhé světové války. A nezbývá než doufat, že bude méně ovlivněn pletichami viru než ročník právě proběhnuvší.
Za písecký tým
Martin Větrovský, VII.O