Dobrovolnictví ADRA

Hudba rozehnala stíny a probudila radost aneb Narozeninové zpívání v DpS Světlo Písek

sobota 6.4.2024

Bylo to jako náhlé horké sobotní slunce, které se rozprostřelo do všech koutů, jakmile na scénu vstoupila naše kapela s jediným úkolem – rozsvítit oči a rozehnat stíny v srdcích těch, kteří prožili osmdesát, většinou více než devadesát let života.

Na začátku stála jednoduchá prosba, ale s velkým významem pro jednoho z dlouhodobě ležících klientů, jehož osmdesáté narozeniny se blížily. „Mohli byste mi přijít zahrát k narozeninám, jestli se jich dožiju? To by byl ten Největší Dar! To byste mě taaaak potěšili!“ zaznělo z jeho úst s tříměsíčním předstihem.

A tak jsme přišli! Jakmile jsme začali hrát a zpívat, zdálo se, že se celý svět zastavil, jen hudba a zpěv zněly. Příběhy v písních se mísily se vzpomínkami těch, kteří je poslouchali. Nebylo to jen o narozeninách, bylo to o sdílení emocí mezi generacemi.

Senioři nás nechtěli propustit. Jejich úsměvy a slova uznání byly odměnou, a když jsme viděli, jak se zapojují do zpěvu, jak jejich hlas přidává další vrstvu do naší hudby, bylo to jako spojení dvou světů – mladého a staršího, ale srdcem jednoho.

Po 4 hodinách jsme cítili únavu. Ano, byli jsme unavení, ale šťastní z toho, že jsme mohli udělat něco krásného, něco, co má skutečný význam.

Nebyla to jen oslava narozenin, byla to oslava života, lásky a spojení, které může hudba přinést. A tak v nás odeznívalo odpoledne, kdy hudba rozehnala stíny a probudila radost všech nejen narozených v dubnu. A my jsme byli poctěni, že jsme mohli být jejími prostředníky.