Exkurze 7.O

Ve středu 5. června se naše třída 7.O vydala na exkurzi, která měla jasný cíl. Přispět k doplnění našich znalostí a tak trochu nenásilným způsobem pomoci v přípravách na maturitu v příštím roce. 

Dopoledne jsme strávili v malebném prostředí Strže, ve kterém novinář a spisovatel Karel Čapek nejenom psal svá známá díla, kde se setkával s přáteli, ale i jenom relaxoval při práci na zahradě nebo při opravách vlastního domu. Dozvěděli jsme se nové informace o jeho osobním životě, práci i názorech na svět kolem sebe, kterými obohacoval nejen své blízké okolí. Řada z nich je aktuální i v dnešní době.

Druhá část exkurze měla do malebnosti daleko. Bránou s nápisem „Prací ke svobodě“ jsme se ocitli v prostorách Památníku Vojna. Jedná se o autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.