Exkurze do Lince

Dne 3. listopadu se třídy 1.A, 1.B a 5.O společně vydaly na exkurzi do rakouského Lince.
Navštívili jsme, ač částečně rozděleni, Ars Electronica Centrum a následně byli na obhlídce města. 

Ars Electronica Centrum

V Ars centru jsme se rozdělili do tří skupin a každou skupinu si vzal na starost milý průvodce, který s ní procházel a komentoval jednotlivé expozice muzea. Zároveň jsme ale měli čas i při rozchodu si ve skupinkách projít a okomentovat interaktivní výstavy sami. Jedna z výstav, jež nás zaujala nejvíce, se týkala hudby. Zde jsme měli možnost na počítači skládat vlastní melodie a beaty nebo si blíže přiblížit umělou inteligenci skrze klavír s naprogramovanými skladbami slavných umělců. Další z věcí, které nás zabavily na dlouhou chvíli, byly nejrůznější technologie přetvářející zjev náš i naše kresby. Z této expozice jsme si dokonce mohli odnést i suvenýr v podobě našeho vytisknutého výtvoru. Zaujala nás i část týkající se umělé inteligence jako takové, například kdy pomocí umělé neuronové sítě dokázala rozpoznat různé objekty, třeba citrón.

Při zkoušení všech exhibicí jsme si nejen všichni užili hodně zábavy, ale i nasbírali plno vědomostí.

Prohlídka Lince

Po návštěvě Ars muzea jsme se vydali poznávat samotný Linec. Žije zde přibližně 205 tisíc obyvatel a je to hlavní a zároveň největší město rakouské spolkové země Horní Rakousy.

Vydali jsme se tedy na cestu a paní učitelka začala s připraveným výkladem. První místo, kde jsme se zastavili, bylo Lentos Kunstmuseum, jedno z nejznámějších muzeí moderního umění. Sbírka obsahuje mnoho uměleckých děl, jako třeba fotografií, obrazů a soch. Naše cesta pokračovala přes náměstí Hauptplatz. Přezdívá se mu Srdce Lince a jeho rozloha je skoro 13 tisíc m2. Bylo navrženo už ve 13.století a dodnes toto historicky a kulturně bohaté místo zdobí mramorový sloup svaté Trojice. Keplerův dům se nachází v ulici Rathausgasse a přesně tam byla naše další zastávka. Žil zde (jak lze odvodit ze samotného názvu) Johannes Kepler – slavný německý teolog, matematik, astronom, astrolog a optik v letech 1612-1627. Pak o sto let později sídlo využívala linecká tiskárna. Dalším pozoruhodným místem byla Stará katedrála (Alter Dom), která byla postavena v barokním stylu podle italského architekta. Po nějaké době přestala katedrála tehdejším biskupům vyhovovat, a tak byl roku 1862 položen základní kámen Nové katedrály. Nová katedrála známá také jako Katedrála Neposkvrněné Početí Panny Marie, byla postavena na přelomu 19. století z pískovce a má kapacitu přibližně 20 tisíc lidí, což ji činí největším kostelem v celém Rakousku.

Hledání Mozarthausu

Ještě před námi bylo jedno místo, které stálo za obhlédnutí. Byl to známý Mozarthaus, kde skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval během svých cest po Evropě. A úkol pro nás zněl: „Najděte tento dům“. Bloudili jsme cestičkami, uličkami, a protože jsme se chtěli oprostit od mobilních zařízení, tak jsme se místo Google map ptali místních na cestu. A nakonec jsme to přeci jen našli! Vypadal přesně tak, jak jsme si ho představovali – krásný, i když nenápadný dům, obklopený lidmi, kteří ho obdivovali stejně jako my.

 

Ve čtyři hodiny jsme měli sraz u zpátečního autobusu (ovšem 9 z nás, i přes závěrečné sprinty, dorazilo o minutu později, proto měli za úkol dát dohromady článek popisující naši exkurzi) a odjeli jsme po dlouhém dni domů.

Tato školní akce nás všechny bavila a stoprocentně se sborově shodneme na tom, že bychom si ji klidně rádi zopakovali.

 

Zpracovali: Eliška Lisová, Antonie Hoštičková, Sabina Lišková, Julie Nováčková, Barbora Motejzíková, Sára Ettlerová, Tomáš Kofroň, Filip Kortan, Jáchym Zagata