Exkurze Polsko – 2. A, 4. F

Ve dnech 9. a 10. 4. 2024 jsme my, žáci Gymnázia Písek, vyrazili společně s našimi učiteli na poznávací exkurzi do Polska. Výprava začínala tím, že jsme se v 6:30 dostavili k Elimu Na Výstavišti, kde nás vyzvedl autobus. Cesta byla časově náročná, po osmihodinové jízdě jsme konečně byli na místě.

Naší první zastávkou byl koncentrační tábor Auschwitz. Čekala nás zde psychicky náročná prohlídka rozlehlého místa, kde bylo vystaveno mnoho autentických věcí. Průvodce nás provedl domy určenými pro vězně, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ohledně fungování celého komplexu.

Poté jsme se vypravili do velmi významné části Auschwitzu, takzvané Birkenau (Březinka). Už při procházení zachovalou vstupní branou nám opět běhal,
i přes teplé počasí, mráz po zádech. Na rozsáhlé ploše ohraničené lesem jsou zachovalé dřevěné budovy, tzv. baráky, kde v každém z nich přebývalo v době druhé světové války až 800 vězňů. Z krematorií zbyly už pouhé trosky, neboť Němci je na konci války stačili zničit.  

Po emočně namáhavém odpoledni nás autobus dopravil k Hotelu Swing do města Krakov. Ubytovali jsme se a ještě jsme vyrazili na krátkou prohlídku okolí.
Spánkem a ráno vydatnou snídaní jsme doplnili síly na šestikilometrovou cestu do centra Krakova. Pan učitel Kučera nás seznámil s historií tohoto města, zastavili jsme se u Mariánského kostela, Radniční věže, prošli jsme místní tržnicí, až jsme společně došli ke královskému hradu Wawel a katedrále na Wawelu. Tento hradní komplex je symbolem Krakova a nejnavštěvovanějším místem Polska. Z jeho hradeb je vidět do širokého okolí. Následoval rozchod, při kterém se někteří z nás i dále kochali krásou města a památkami, jiní zavítali do tamějších obchodů se suvenýry. Poté nás už čekala zpáteční cesta do Písku.

Tato exkurze byla velmi vydařená, a to i přesto, že v nás zůstaly smíšené pocity. Ale je to součást naší historie, která by neměla být zapomenuta.
Chtěli bychom poděkovat vedení školy, že nám tuto exkurzi umožnilo, našim učitelům za absolvování a realizaci akce a Nadačnímu fondu Gymnázia Písek za finanční příspěvek.

Jolana Fenclová 2. A