Už několik let připravuje programy na našem na gymnáziu finanční poradkyně Mgr. Jaroslava Králová, aby studenty vzdělávala v oblasti finanční gramotnosti. Tentokrát si jako téma vybrala investování.
V průběhu dvouhodinovky jsme se dozvěděli, nejen význam základních pojmů, jako například podílové fondy, stavební spoření a spořící účet, ale také jak je správně využívat k našemu prospěchu. Hlavním tématem se stali ovšem investice. Jak vůbec investovat a k čemu je to dobré, že vložíme peníze někam, kam k nim nemůžeme a navíc nevíme, jestli vyděláme nebo proděláme.
Vzhledem k tomu, že u nás je kapitálové hospodářství jen krátce, tak lidé k investování nemají takovou důvěru, a raději „škudlí“ peníze na běžných či spořících účtech, co v důsledku vede k nárůstu inflace. Vysvětlila nám, že naopak v investicích naše peníze mohou udržet krok s inflací a trvale překonat ztrátu hodnoty našich vložených peněz.
Do finanční gramotnosti lze zařadit vlastní odpovědnost za finance a umění si své finance plánovat. Finanční poradce lidé většinou vyhledávají až když už jim není jednoduché pomoci a jsou v dluzích. Proto je dobré znát různé finanční nástroje a jejich fungování a umět je správně používat.
V českém školství se finanční gramotnosti nevěnuje taková pozornost, jaká by možná měla. Česká republika je čtvrtou nejhorší zemí na světě, co se týká vzdělanosti lidí ve financích. Proto jsem ráda, že si paní Králová udělala čas a pravidelně k nám na školu jezdí.
Za společenskovědní seminář Tereza Bečvářová 4.B