Jak správně citovat a hledat informace? To bylo téma besedy v městské knihovně. Naší lektorkou byla Gabriela Křivancová, která si pro nás připravila pracovní listy a řadu dalších aktivit.
V úterý ráno stojíme před knihovnou místo společenskovědního semináře a netrpělivě čekáme, co se bude dít dále. Jediné, co víme, je název a délka besedy. Projdeme částí knihovny až do místnosti za oddělením naučné literatury. Zde se usazujeme k počítačům a dostáváme písemné cvičební listy.
Na počátku byly informacemi, jejich definice a místa, kde najít kvalitní, přesné, ověřené a aktuální zdroje. Paní Křivancová nám ukazuje nejen knižní zdroje a jak se v knihovně podle jednoduchých čísel vyznat, ale i volně dostupné weby, databáze a prohlížeče. Mezi nimi nám představila například vědeckou databázi arXiv nebo Google Scholar.
Když už najdeme správný zdroj, je důležité ho umět dobře odcitovat. I s tím nám pomohla. Představila nám stránku, která se tímto zabývá. (www.citace.com)
Ke konci přednášky jsme si pomocí skupinové práce vyzkoušeli, jak hledat v písecké knihovně knihy daleko efektivněji než doposud. A jak se dá hledat i ve větších knihovnách.
Program připravený na dvě vyučovací hodiny byl zajímavý a přínosný pro náš další studentský život.
Za maturitní seminář ZSV, Tereza Bečvářová 4.B