Kameny zmizelých

Kameny zmizelých – i vy můžete přispět

Jak už možná víte, na gymnáziu, Střední průmyslové škole a Střední zemědělské škole v Písku vznikly týmy složené ze studentů a učitelů s cílem prozkoumat osudy píseckých židovských rodin (nejen) za 2. světové války. Týmy se už mohly několikrát setkat, například na přednášce romistky Renaty Berkyové na téma Holokaust Romů a Sintů nebo při návštěvě z Gymnázia Přírodní škola a jejich povídání o Terezínu.

Celý projekt podporuje Městská knihovna Písek, Prácheňské muzeum v Písku, Státní okresní archiv v Písku, Ústav pro studium totalitních režimů a řada dobrovolníků: judaista Pavel Šnorek, historik Josef Motyka, architektka Laura Jablonská a další.

Zakončením projektu bude umístění dalších třinácti Kamenů zmizelých, kterých se v Písku nyní již devět nachází. Kameny zmizelých, neboli Stolpersteine, jsou původně projektem německého umělce Guntera Demniga. Jedná se o speciální dlažební kostky, které jsou umísťovány před domy obětí holokaustu.

Pokud se chcete o projektu dozvědět více, na YouTube pod názvem Kameny zmizelých v Písku můžete nalézt video, které přibližuje lokace kamenů, jež mají letos vzniknout, i rodiny, jejichž památce mají být věnovány. Náklady na jeden Kámen zmizelých činí 132 euro. Proto budeme velice vděční, pokud se rozhodnete jakýmkoliv obnosem na výrobu a umístění kamenů přispět. Můžete tak učinit na účet 115-8664590257/0100. Děkujeme!

Adéla Kroupová, Gymnázium Písek