Poznávací zájezd naší školy do Skotska

Ve středu 21. září vyrazila skupina žáků a učitelů našeho gymnázia v brzkých ranních hodinách na pětidenní poznávací zájezd do Skotska. Po vyčerpávající cestě letadlem jsme nemohli zamířit nikam jinam než do Holyrood Distillery, palírny whisky:)  Zde jsme se dozvěděli něco o historii výroby whisky ve Skotsku. První den byl zakončen návštěvou středověkého hradu Stirling.

Čtvrteční dopoledne, kterým nás provázelo to pravé britské počasí, jsme strávili poznáváním opatství Dryburgh a návštěvou městečka Melrose. Zde jsme mohli ochutnat tradiční skotské pokrmy, ale většina z nás se shodla, že raději zůstane u české svíčkové. Náš program pokračoval výstupem na kopec Arthur’s Seat, na jehož vrcholu nás čekal krásný výhled na hlavní město Skotska, Edinburgh.

V pátek jsme jeli k jezeru Loch Ness. Po komentované plavbě na lodi a neúspěšném pokusu o vyfocení Lochneské příšery jsme pokračovali do Glen Coe, malebného údolí ve Skotské vysočině. Jeho krása nám všem vyrazila dech. Během cesty jsme mohli obdivovat nádhernou skotskou krajinu s četnými jezery. U největšího z nich – Loch Lomond – jsme měli krátkou zastávku.

Sobotní den patřil Edinburghu. Navštívili jsme Edinburský hrad, za hudebního doprovodu dud obdivovali památky ve městě a také si prohlédli sochy a obrazy ve Skotské národní galerii.

Neděle začala návštěvou památníku skotského národního hrdiny Williama Wallace, muže, který bojoval za nezávislost Skotska. Naše cesta pokračovala do St Andrews, pobřežního univerzitního města. Prošli jsme se po pláži a mohli jsme si prohlédnout i univerzitu samotnou.

Celý výlet do Skotska nám přinesl hodně zážitků a pro většinu z nás to určitě nebyla poslední návštěva této země plné dech beroucích přírodních krás, kiltů a tónů dud.

Kateřina Bicanová, 8.O