Pozorování částečného zatmění Slunce

V úterý 25. 10. 2022 nastala zajímavá astronomická událost - částečné zatmění Slunce. Mezi naši planetu Zemi a Slunce vstoupil Měsíc a ve svém maximu tak překryl 30% slunečního kotouče.  

Vše začalo v 11:13 hod., vyvršení zatmění nastalo ve 12:17 hod., a celý proces byl ukončen ve 13:23 hod.. Během těchto dvou hodin mělo mnoho studentů i učitelů příležitost nastalou situaci sledovat.  

Za poskytnutí dalekohledů a černých fólií před oči vděčíme panu učiteli Tyle a jednomu z řad studentů, Martinu Větrovskému z 8.O. Nejen že jsme díky nim měli skvělý přehled o probíhajícím zatmění, ale také jsme si vyplnili pracovní list. Na následující dvě otázky si můžete zkusit odpovědět sami:  

  1. Jaké tři druhy zatmění Slunce známe a které z nich je nejvzácnější? 

  1. Co se na Slunci děje během termonukleární reakce/termojaderné fúze? 

Jako bonus nám byla ukázána síla slunečních paprsků procházejících skrze dalekohled. Na vlastní oči jsme viděli, jak sirka, umístěná před čočku dalekohledu, vzplála. Neříká se nadarmo, ať se dalekohledy do Slunce nedíváme. 

Příští zatmění Slunce nás čeká 29. 3. 2025. Pokud by Vás ale trápilo, že je to až za dlouho, tak nebojte. 28. 10. 2023 nastane totiž zatmění Měsíce. 

 

Článek pro vás připravila Nikol Jirčíková, 4.O