Ve dnech 7.-9. dubna měly tři žákyně naší školy (Veronika Hofmanová a Valerie Hradská z 3.B a Barbora Voráčková z 7.O) spolu s panem učitelem Cenkem možnost zúčastnit se projektu od organizace Škola s(ebe)vědomí, ve kterém se zabývaly dějinami romské menšiny v českých zemích v 20. a 21. století. Akce měla zázemí v písecké knihovně a zúčastnili se jí žáci ze škol z České republiky, Slovenska a Německa, mimo jiné i z našeho partnerského Gymnázia Roberta Kocha v bavorském Deggendorfu.
První den konference byl zahájen workshopy ohledně situace Romů v první republice a debatami s historiky Michalem Schusterem a Alettou Beck. Druhý den účastníci navštívili památník bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, kde se setkali s předsedkyní Výboru pro odškodnění romského holokaustu Janou Kokyovou a aktivistkou Růženou Ďorďovou. Rovněž uctili památku obětí tábora. Třetí den jim byl přiblížen příběh Imricha Horvátha, který během války bojoval za znovuobnovení Československa.
Konference byla velmi silným zážitkem a skvělým rozšířením obzorů. Děkujeme za ni všem jejím organizátorům, paní Kokyové i paní Ďorďové, a za její zprostředkování pro naše žáky panu Cenkovi.