Zpívání v SD Světlo aneb Jak to vidí dobrovolníci

ADRA – návštěva seniorského domu Světlo

V sobotu 11.2. se v seniorském domě Světlo v Písku uskutečnilo vystoupení dobrovolníků Gymnázia Písek, kteří spolupracují s neziskovou organizací ADRA.

Ti měli v budově DDM přibližně hodinu čistého času se sehrát, sezpívat a sladit. Následně se vydali do seniorského centra. Hlavním programem bylo vystoupení ve společenské místnosti. Trvalo něco přes hodinu a zpívaly se především české lidové písníčky. Zpěv byl doprovázen skvělou hrou na housle, klávesy, kytary, a především akordeony. Důchodci měli možnost se odreagovat a vrátit se do svého mládí, zavzpomínat. Někteří si dokonce i zatancovali. Bylo příjemné vidět, že z vystoupení měli skvělý pocit a užili si jej. České písničky byly proloženy i anglickými, ale také různými recitacemi českých básníků nebo krátkými sólovými přednesy na klávesy. Po ukončení se naši zpěváci lehce občerstvili. Senioři pro ně připravili chutné moučníky. Pak se dobrovolníci ve dvou skupinách vydali na jednotlivé pokoje za těmi, kteří se především kvůli svému zdravotnímu stavu nemohli dostavit do společenské místnosti. Většinou zahráli a zazpívali dvě až tři písničky na přání, chvilku si povídali a pokračovalo se do dalších pokojů. Na památku a pro radost všem seniorům děvčata rozdala malá přáníčka třeba ve tvaru srdce.

Myslím, že všichni naši dobrovolníci odcházeli navečer s dobrým pocitem, že někomu zlepšili den. A to je na konci dne to hlavní. Vždyť darovali to nejcennější – svůj volný čas. A ten určitě nebyl promarněný. Byl věnován pro potěšení druhých. Jejich radost násobila tu naši. To je vzácné! V myšlenkách i rozhovorech se s ostatními dobrovolníky i nezúčastněnými spolužáky vracíme k tomu, co jsme společně prožili. Už teď víme, že se nejen my těšíme na další vystoupení a spolupráci se seniorským domem Světlo.

Jan Kudrna 5.O

 

ADRA v SD Světlo

Sobotní den byl nabitý úsměvy. I přes málo času na trénink našeho „vystoupení“ jsme dokázali rozezpívat, roztančit, a především potěšit mnoho tváří. Osobně jsem si to moc užila. Je to nepopsatelně krásný pocit udělat někomu upřímnou radost, a to v podstatě jen takovou maličkostí.

Sofie Nováčková 5.O

 

Zpívání v seniorském domově

            V sobotu 11.2.2023 se naše dobrovolnická parta vydala rozdat úsměvy do seniorského domova. Byli jsme vybaveni „hvězdným vystoupením“, a to zpíváním českých písniček, sólovým přednesem různých hudebních nástrojů a recitací. Skrz písničky doprovázené harmonikami, houslemi a pianem jsme s obecenstvem prošli Jihočeský kraj, ale podívali jsme se i dál, třeba na Moravu, nebo dokonce i na Slovensko. Ani po této dlouhé pouti se nezdál nikdo unavený, přestože obecenstvo při vystoupení vstávalo ze židlí, tancovalo nebo jen tak podupávalo do rytmu. Vděčným potleskem nám nakonec starouškové poděkovali. Nabyti novou energií jsme se posunuli do vyšších pater a s písní navštívili i další babičky a dědečky, kteří se na nás nemohli přijít podívat. Každý pokoj byl jiný. Někde se plakalo, někde jen mile usmívalo, jinde se od srdce zazpívalo. Poslední pokoj, který jsme navštívili obývala paní Vondrová, která dříve bydlela ve starém baráčku naproti tomu našemu, takže jsem ji dobře znala. Vůbec jsem netušila, že odešla právě sem, že ji ještě někdy uvidím. Nic mě nezastavilo od toho, abych ji oslovila. Už takhle pro mě tato sobota byla speciální, ovšem toto setkání ji udělalo ještě speciálnější. Slíbila jsem paní Vondrové, že ji přijdeme s tatínkem navštívit. Také ostatní dobrovolníci se shodli na tom, že ani jejich návštěva v seniorském domově nebyla poslední.

 

Sára Ettlerová 5.O