Finanční svoboda aneb finanční gramotnost hrou
Naše životy jsou utvářeny mnoha faktory. Jedním z nich jsou i peníze, které nás provázejí od dětství až do dospělosti. Jakou ale mají hodnotu? Jak bychom s nimi měli zacházet, co je pro nás nejlepší a čemu bychom se měli určitě vyhnout?
Při hodinách matematiky jsme ve 4.O a 2.F diskutovali nad některými pojmy, které spadají do tzv. finanční gramotnosti, a naše znalosti z teorie jsme si měli možnost ověřit velmi zajímavou formou. Pod vedením paní Jaroslavy Králové jsme si prostřednictvím deskové hry nasimulovali život běžných rodin. A nastal ten správný adrenalin. Museli jsme se ve skupinách (rodinách) rozhodovat a domlouvat, jakým způsobem budeme hospodařit s penězi, zda se vyplatí investovat, jak je obtížné splácet hypotéku, co si vlastně pojistit. Příjmy a výdaje se staly předmětem našich diskusí. Ukázalo se, že spadnout do mínusu nemusíme úmyslně, ale stačí závažná a nečekaná životní událost a vše je rázem jinak.
Z celodenního zábavného projektu si mnozí z nás odnesli nejen radost z vítězství a splnění všech zadaných cílů, ale především i pár rad do života, podněty k zamyšlení a snad i trochu pocit odpovědnosti. Jaká je totiž skutečná hodnota peněz? Co z našeho budoucího platu nám zmizí lusknutím prstů za nezbytné výdaje?
Celý den většina z nás hodnotila velmi kladně. Zábavnou formou jsme nahlédli do oblasti, se kterou se budeme denně potkávat, a věříme, že získané dovednosti dokážeme v budoucnosti vhodně využít.
Ellen Střízková, Martina Štěrbová