Kulturní akce

Den Země 2025

Ve dnech 25. a 26. dubna se konal Den Země – akce pro školy a veřejnost pořádána dobrovolnickým spolkem Aktivní Písek. Na organizaci se kromě dobrovolníků podílely také střední školy. Každá střední škola v Písku měla za úkol připravit si své vlastní stanoviště, díky němuž se děti dozví více o naší planetě. Letos byla akce zaměřena na téma vzduch a jak o něj pečovat.  

 Naše Stezka vzduchu obsahovala šest zastávek, na nichž děti zjistily, jak správně pečovat o vzduch, z čeho se skládá, čím je ohrožen, ale zároveň měly možnost vyzkoušet si lov vzduchu, zasazení vlastní rostlinky a život a putování vzduchu po planetě Zemi.  

 Za pomoc a organizaci na Dni Země děkujeme žákům druhých ročníků, jmenovitě: Deni Marouškové, Radance Šaškové, Ivet Capůrkové, Kátě Kálalové, Tině Humpálové, Káje Koubové, Kubovi Pinterovi, Michalovi Pinterovi, Kubovi Pekovi, Matějovi Flanderovi a panu učiteli Průdkovi.  

 

Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025
Den Země 2025

Výstava studentských prací - Alšova země 2025

V pondělí 24.března 2025 se v Zámecké jízdárně AJG Hluboká nad Vltavou uskutečnila vernisáž výstavy studentských prací projektu Alšova země 2025.

Téma letošního ročníku, „Přírodou i chrámem“, oslovilo i naše studenty, kteří je v prostoru galerie představují z mnoha úhlů pohledu, bohatým výběrem technik a kreativním pojetím.

Na slavnostní vernisáži naši školu reprezentovaly studentky 6.O, 8.O a 4.B. V průběhu akce měly možnost prohlédnout si expozice ostatních škol, užít si doplňkový kulturní program a navštívit tři aktuální výstavy AJG, instalované v přilehlém prostoru.

Pokud máte chuť výstavu Alšova země 2025 navštívit i vy, přijeďte na Hlubokou do 30.dubna 2025.

Safari v Čechách

Několik tříd (2. O, 3. O, 2, B) z našeho gymnázia navštívilo v průběhu měsíce Galerii Františka Romana Dragouna v Písku.

Prohlédli jsme si výstavu děl stejnojmenného akademického malíře a poté jsme shlédli dokumentární film o jeho drahém příteli Josefu Vágnerovi, který vybudoval ve Dvoře Králové ZOO a Safari park. Měli jsme možnost vidět celou cestu budování, od převozu afrických zvířat, přes všechny možné komplikace, až po úspěšné otevření Safari. Josefa Vágnera proslavil hlavně transport zvířat z Afriky do Evropy. V závěru filmu jsme zjistili, jak velký vliv měl pan Vágner na českou a slovenskou společnost.

               B. Žižková, A. Hronková

Návtěva Galerie Fr. Romana Dragouna, 2.B

Dny Frankofonie na našem gymnáziu: Cesta kolem frankofonního světa

Ve dnech 13. a 14. března 2025 se na našem gymnáziu uskutečnily tradiční Dny Frankofonie, které studentům přinesly nejen zábavu, ale i mnoho nových poznatků o francouzsky mluvících zemích a studijních i pracovních možnostech.

První den patřil interaktivním stanovištím, kde starší studenti představili mladším spolužákům frankofonní země prostřednictvím her, kvízů a dalších kreativních aktivit. Byl to skvělý způsob, jak si přiblížit různorodost frankofonního světa.

Důležitou součástí programu byla také oficiální návštěva z Francouzské aliance v Českých Budějovicích. Její ředitelka, paní Cécile Sanz, předala studentům třídy 6.F mezinárodní diplomy DELF za složené jazykové zkoušky. Spolu s ní dorazila i kanadská stážistka Alyssa Cornet, která studenty seznámila s možnostmi studia a hlavně pracovního uplatnění ve frankofonních oblastech Kanady.

Studentské představení Chlapec a strašidlo

Poslední únorové úterý třídy 2.A a 4.F našeho gymnázia přijaly pozvání Městské knihovny v Písku a zúčastnily se mimořádného divadelního vystoupení studentů pražského gymnázia Přírodní škola.

  Jedenáct žákyň a žáků Přírodní školy odehrálo vlastní představení Chlapec a strašidlo, které přibližuje vznik satirické loutkové hry Hanuše Hachenburga. Hanuš byl jedním z hochů zadržovaných za druhé světové války na Domově jedna terezínského ghetta. Stal se redaktorem klukovského časopisu Vedem, psal básně a reflektoval život v ghettu. Ve věku 15 let byl zabit v koncentračním táboře Osvětim.

 Představení je podnětnou koláží dramatizace Hanušova života v ghettu, provedením jeho loutkové hry Hledáme strašidlo, písní a recitace. Děti z Přírodní školy doplnil jejich ředitel pan František Tichý, který své studenty dlouhodobě vede k poznávání tematiky terezínského ghetta a holocaustu.

Žáci -  herci při představení

Návštěva našich studentů na patologii v písecké nemocnici 

Minulý týden se naši studenti, účastnící se semináře s biologie, vydali na exkurzi do písecké nemocnice, kde navštívili oddělení patologie. Tato návštěva poskytla jedinečnou příležitost nahlédnout do světa medicíny, který není běžně přístupný veřejnosti. 

Po přivítání a krátkém úvodu od místních odborníků se studenti seznámili s procesem vyšetření tkání. Viděli moderní přístroje, které slouží k diagnostice a analýze vzorků. Od histologických barvicích strojů až po mikroskopy, díky nimž lékaři odhalují příčiny nemocí. Bylo fascinující sledovat, jak technologie a lidská odbornost spolupracují při odhalování tajemství lidského těla. 

Největším zážitkem však byla návštěva pitevny. Studenti si mohli prohlédnout nástroje používané při pitvách a dozvědět se o jejich funkci i významu. Některé nástroje vypadaly až překvapivě jednoduše, zatímco jiné byly složitější a přesně přizpůsobené konkrétním účelům. 

Návštěva laboratoře na patologii, 7. O
Pozorování tkání, 3.A, 3.B
Studenti 3. ročníků před patologií

Valentinský brunch 5.F

Milí učitelé a drazí žáci,

jménem třídy 5.F bychom vás rádi pozvali na valentýnský brunch, který bude probíhat tento pátek, 14. února od rána až do 4. přestávky.

Můžete se těšit na slaná i sladká jídla nebo si dát také něco k pití. Pro alergiky budeme mít připravené i bezlepkové a bezlaktózové alternativy.

Platit bude možno hotově nebo přes předpřipravené qr kódy.

Budeme moc rádi když nás přijdete podpořit a něco si dáte.

Děkujeme a v pátek na viděnou.

Třída 5.F

Zpíváme na Velkém náměstí

Tento rok jsme opět dostali možnost zahrát a zazpívat si na vánočním trhu v Písku. Tentokrát na Velkém náměstí přímo u ledového kluziště a stánků. Samozřejmě jsme neváhali a chopili se příležitosti. Koncert se konal ve čtvrtek 12. prosince 2024 v 17hodin pod taktovkou paní učitelky Evy Brůžkové. Ačkoli někteří naši zpěváci a muzikanti chyběli, náš sbor na koncertě ve sv. Trojici měl cca 40 členů, dokázali jsme s poloviční účastí publiku předat vánoční náladu skrze koledy a písně. I přes mrazivou zimu, která nás sužovala, jsme si koncert náramně užili. Hodinové vystoupení sklidilo úspěch. Jsme velmi vděční za podporu publika, díky které byla ve vzduchu příjemná vánoční atmosféra. 

Veronika Kalinová 4.A, Oto Karvánek 4.B

 

Vánoční koncert ve sv. Trojici

V pondělí 9.12. 2024 v 18 hodin se uskutečnil vánoční koncert studentů našeho gymnázia pod vedením paní učitelky Mgr. Evy Brůžkové. Bylo tomu již potřetí, co se žáci semkli a uspořádali tuto vánoční akci. Tentokrát poprvé v kostele sv. Trojice. Přišli si nás poslechnout nejen rodiče, kamarádi, ale i učitelé, spolužáci a široká veřejnost. Koncertní síň byla zaplněna do posledního místa, dokonce někteří seděli i na schodech...Na varhany, které jsou dominantou sálu, zahrál Jiří Topinka a představil svou vlastní skladbu Vánoční baladu pro varhany. Poté následovaly vánoční koledy, písně a pro oživení i recitace básní. Po téměř dvouhodinovém koncertě jsme sklidili obrovský potlesk, kterého si velice vážíme. Na celou akci slyšíme skvělé ohlasy, a proto si troufám říct, že se náramně vyvedla. Byl to úžasný večer. Atmosféra nabíjející, obrovská energie na pódiu i mezi diváky. Děkujeme všem, co dorazili a užili si společně s námi vánoční atmosféru.

Animárium - program animace pro třídu 3.O

Jak v praxi propojit výtvarnou výchovu, hudební výchovu, informatiku a češtinu? Věnovat se animaci! Do světa možností tvorby animáků zavedl program písecké Sladovny žáky 3.O. Na místě zjistili jak důležité je vymyslet dobrý příběh, výtvarně jej zpracovat, doplnit hudbou a zvuky, to vše s využitím animační techniky. Zkušenosti z tohoto programu využijí nejen v hodinách jednotlivých předmětů ve škole.

 

 

Cabaret 4.A

V pátek 15. listopadu 2024 jsme měli maturitní ples.  Předcházely mu spousty příprav. Nácviky tanců, vášnivé diskuse, bezpočet únavného rozhodování a hlasování... A výsledek? Lepší společný večer jsme si nemohli přát. Od zahájení plesu, kabaretního předtančení, slavnostního šerpování, přípitku a společných tanců až po loučení za svítání proběhlo vše bezvadně. Písecký kulturní dům plný přátel, úsměvů, radosti ze života... Vzpomínky na podobné chvíle plné vřelosti a pospolitosti nám zůstanou navždy ku pomoci a potěšení.

Děkujeme! 

Martin Losos, 4.A

Spisovatel Martin Vopěnka u nás ve škole

Ve čtvrtek 21. listopadu se třídy 1.O a 2.O zúčastnily besedy se spisovatelem Martinem Vopěnkou. Možná jste slyšeli o jeho známé knize Spící město.

Právě tuto knihu nám sám autor během 45 minut představil. Nejvíce se nám líbilo povídání o tom, jak knihu psal a jak na ni dostal nápad. Knihu jsme si mohli po skončení akce zakoupit.

Za třídu 2.O Marie Medková, Anna Paterová a Tereza Součková

Chile

Jak už se stává příjemnou podzimní tradicí, v úterý 26.listopadu se žáci třetích a čtvrtých ročníků vyššího gymnázia zúčastnili programu Planeta Země 3000, tentokrát o Chile. Mohli jsme vidět to nejzajímavější z krásné jihoamerické země - chladnou a nespoutanou Patagonii, rozkvetlou poušť Atacama, tajemný ostrov Rapa Nui, ale i některé z místních tradic, například rodeo. Už dnes se těšíme na příští listopad, ve kterém se opět rádi necháme vylákat do světa - konkrétně do Indie.

Den s výtvarníky Jihočeské univerzity v Prácheňském muzeu

Den s výtvarníky Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity prožili 7.listopadu 2024 žáci 1.F, 1.A a 2.O naší školy. V Prácheňském muzeu se v té době konala kolektivní výstava současného umění, k vidění byly kresby, malby, fotografie, objekty i intermedia. Vystavující umělci/učitelé Katedry výtvarné výchovy přiblížili žákům svou vlastní tvorbu komentovanou prohlídkou výstavy, zároveň pro ně připravili zajímavé workshopy. Nejvíce studenty zaujala výtvarná technika kyanotypie a skládání origami. Tyto techniky představili umělci Olga Divišová a Josef Lorenc, žáci měli možnost si vše pod jejich vedením vyzkoušet. Nové zkušenosti zužitkují i při další práci ve škole.

PROJEKTOVÝ DEN VV/HV - UMĚLCI VYSOČINY

Umělci Vysočiny – téma projektových dnů výtvarné a hudební výchovy druhých ročníků gymnázia, tentokrát v Humpolci a v Jihlavě. Studenti se ve svém aktuálním projektu zaměřili na dvě významné osobnosti spojené s Vysočinou – malíře Jana Zrzavého a hudebního skladatele Gustava Mahlera. Janu Zrzavému byla věnována výstava v humpolecké galerii 8smička, život a dílo Gustava Mahlera představila jednotlivá zastavení komentované procházky Jihlavou. Bonusem se stala návštěva výstavy ve veřejném prostoru Evy Bystrianské a unikátních děl ojedinělé expozice Byt sběratele v galerii 8smička.

Když jsem já šel tou Putimskou branou...

Když jsem já šel tou Putimskou branou...

V pátek 21.6.2024 jsme v 11 hodin vystoupili v prostoru kostela Nejsvětější Trojice v Písku při příležitosti předávání maturitních vysvědčení. Připravili jsme si pro úspěšné studenty a jejich příbuzné soubor písní, kterými jsme doprovázeli celou akci. Nesměla chybět ani píseň připomínající Písek jako město studentů - Když jsem já šel tou Putimskou branou. Slavnostní den si užila třída 8.O, která se po osmi dlouhých letech dočkala konce školní docházky na gymnáziu. Věříme, že si absolventi i jejich rodiny tento den užili a budou na něj vzpomínat. Legendární studentskou písní jsme tento rok naposledy zahájili naše hudební vystoupení pro maturanty. Při cestě zpět do školy jsme si společně prozpěvovali tuto známou melodii a dokonce jsme slavnostní okamžik zvěčnili fotkou přímo u Putimské brány.

Veronika Kalinová a Anna Koblencová, 3.A

Regionální kultura jako téma projektového dne druhých ročníků

Čtyři zastavení, řada informací a zážitků, zajímavá setkání, takový byl 11. červen 2024 v Prácheňském muzeu.

Studenti se v rámci svého projektového dne setkali s pracovníky muzea, včetně současného ředitele, PhDr. Jiřího Práška, který je v přednáškovém sále přivítal a stručně připomněl dlouholetou tradici muzea, které si v letošním roce připomíná 140 let od svého vzniku.

Skupiny studentů procházely muzeem a seznamovaly se s historií i současností písecké regionální kultury.

S Mgr. Janem Adámkem si studenti prohlédli velkoplošné obrazy z 18. století a originály soch z Kamenného mostu, seznámili se i se složitým procesem jejich restaurování.

S Bc. Martinou Měřičkovou si o výtvarném umění povídali přímo uprostřed originální výstavy obrazů významných píseckých malířů.

Mgr. Jan Kotalík studenty provedl expozicí kulturní historie, ve svém vyprávění se zaměřil na hudbu, výtvarné umění, literaturu a školství.

Loučení s maturanty 2024...

Loučení s maturanty....

V pátek 31.5. a za 14 dní další pátek 13.6.2024 jsme se zúčastnili slavnostního předávání maturitních vysvědčení třídám 4.A, 4.B a 6.F.
Pro každou třídu jsme si připravili sérii šesti písniček, které byly spojené tématem ukončení středoškolských let.
Oproti minulému roku jsme do našeho souboru zpěváků a muzikantů přibrali nové nadané zpěváky a hudebníky z prvních ročníků, se kterými se nám skvěle spolupracovalo. Koncerty se nám povedly, některé rodinné příslušníky dokonce dojaly až k slzám. Atmosféra byla úžasná.
Za celý sbor děkujeme paní učitelce Mgr. Evě Brůžkové za její trpělivost a svědomitou přípravu.


Anna Koblencová, Zuzana Benešová, 3.A

Hlenky: Krásky inteligentní

Ve čtvrtek 18.4. jsme měli možnost během dopoledne navštívit přednášku o hlenkách. Poutavě a atraktivně nám tyto organismy představil biolog RNDr. Jiří Kubásek Ph.D. z Jihočeské univerzity z katedry experimentální biologie rostlin. Díky němu jsme se dozvěděli více o vcelku neznámých, ale velmi důmyslně žijících inteligentních organismech. Pochopili jsme také lépe, kolik inspirace a geniality se skrývá za zdánlivě automatickém fungování přírody. Pan Kubásek nám představil jejich životní strategie a zároveň ukázal některé z vlastností hlenek.

RNDr. Kubásek Ph.D. na přednášce v aule
slizovka tříslová (Fuligo septica) (Kubásek)
badhamovka láčkovitá (Badhamia utricularis) (Kubásek)

Den Frankofonie na gymnáziu

Dne 21. března 2024 se na gymnáziu konal Den Frankofonie. Studenti 4. a 5.F se chopili iniciativy a připravili skvělý program plný informací a kvízů pro žáky z 1. a 2.F. Představili země jako Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Senegal i Madagaskar. Mladší spolužáci se tak mohli ponořit do atmosféry různých částí frankofonního světa a získat nové poznatky o jeho rozmanitosti. Následně se v prostorách auly gymnázia uskutečnila přednáška o Kanadě, kterou vedla paní Juliette Bouchard z Francouzské aliance v Českých Budějovicích. Děkujeme všem zúčastněným za jejich energii a nadšení, které umožnily tento den náležitě oslavit.

Laboratoř Nápad, Sladovna a žáci 1.F

Třída 1. F navštívila začátkem března program „Laboratoř Nápad“ v písecké Sladovně. Bez předchozí přípravy vstoupili žáci do prostoru, který nabízel podněty pro vlastní tvorbu. Zpočátku trochu nesměle prostor vizuálně i hmatem poznávali, postupně sledovali zrod vlastních nápadů i možnosti převádět je do reality. Velmi brzy samostatně i ve skupinách začali rozvíjet svět vlastní fantazie a vytvářet zajímavé instalace z nabízených materiálů. Závěrem naší návštěvy ve Sladovně došlo i na sdílení dojmů, hodnocení dalších možností využití prostoru a tvorby instalací. „Laboratoř Nápad“ je živý, variabilní tvůrčí prostor, který se stále proměňuje, a tak kdo ví, co nás čeká příště?

1.F, Eva Brůžková, Irena Měšťanová

Beseda s předsedkyni Evropského parlamentu na VŠE

Dne 14.2. se vybraným studentům naskytla příležitost zúčastnit se prestižní akce. Na pražskou VŠE zavítala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola. 

Po úvodním proslovu, v němž představila plně obsazené aule hlavní myšlenky a cíle Evropské unie, její důležitost v kontextu současných geopolitických turbulencí a pobídla studenty k využití možnosti volit své zástupce do EP v červnu tohoto roku, odpovídala na dotazy z pléna.

Položena byla celá řada tématicky různorodých otázek. Paní Metsola se tak ve svých odpovědích dotkla například problematiky integrace národnostních menšin, komplexnosti migrační politiky, rozmáhajícího se populismu napříč Evropou nebo role mladých lidí v politice. 

 

Vánoční aula

I letos o Vánocích jsme dodrželi naši tradici vánočního zpívání v aule. Zase po roce 21.12. 2023 jsme našim spolužákům připravili vánoční vystoupení před zimními prázdninami, aby se naladili na nadcházející vánoční svátky. Pod vedením Mgr. Evy Bůžkové jsme zazpívali vánoční písně a pár vybraných talentovaných žáků předneslo známé básně. Obzvlášť povedenou recitaci předvedlo spektakulární a grandiózní duo Jiří Topinka a Martin Losos. Atmosféru jsme dokreslili osvětlením sálu. Mnoho našich mladších a starších spolužáků se k nám připojilo zpěvem a rytmickým potleskem a v sále zavládla kouzelná a příjemná nálada. Děkujeme všem zúčastněným učitelům a třídám, které se na nás přišli podívat. Tak zase za rok... 

A. Kaiferová, B. Vašková, P. Vovesný /3.B/

Zpívání pod kostelní věží 2023

V sobotu 16. prosince 2023 ve 14 hodin se pod věží kostela Narození Panny Marie v rámci pobavení návštěvníků adventních řemeslných trhů města Písek uskutečnilo vystoupení sboru Gymnázia Písek pod vedením paní učitelky Mgr. Evy Brůžkové. My, studenti, jsme si připravili hudební pásmo vánočně laděných písní a koled. Za pomoci poměrně příznivého počasí a vřelého publika jsme precizně odehráli plánované písně a svým pěveckým a instrumentálním počínáním jsme si vysloužili dokonce i přídavek. Jedinými překážkami byly nevysoký počet účinkujících a malá porucha akordeonu Jiřího Topinky. Děkujeme městu Písek za příležitost vystoupit na akci takového rázu. Dále panu zvukaři za perfektní nazvučení a poděkování zaslouží též pan Němec za trdelník a za kelímek svařeného vína zdarma, který byl určen plnoletým vystupujícím.

P.Vovesný, B.Vašková, A. Kaiferová 3.B

PŘEDVÁNOČNÍ KERAMICKÁ DÍLNA 2.O

Anděl velký, malý nebo dekorativní stínítko na svíčku? Z této nabídky námětů k vlastní tvorbě si vybírali žáci 2. O, kteří se ve čtvrtek 14. prosince zúčastnili keramické dílny s paní Marcelou de Souza. Práce s hlínou, vykrajovátky a následný výběr glazury, vše je moc bavilo. Výpal keramiky zajišťuje paní de Souza, která hotové výrobky přiveze dětem ještě do Vánoc. Mnozí je využijí jako jedinečné dárky.

Fotografie: Mišela Nyambayarova, 4. O

BESEDA SE STUDENTY FAMO PÍSEK

Čím je zajímavá FAMO? Jaké obory se na této škole dají studovat? A co přijímací zkoušky? Na tyto, ale i mnohé jiné otázky, odpovídali ve středu odpoledne v aule gymnázia studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka. Besedu s nimi si užili studenti seminářů třetích ročníků (dějiny umění, informatika a základy společenských věd).

Foto: Matěj Klokočka

FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA VE VESTIBULU ŠKOLY

Výstava fotografií – The Wires

Elektrické vedení přenáší elektrickou energii po celém světě, internetová síť slouží ke komunikaci a přenosu informací. Naše samotné tělo funguje na principu signálů a velké informační sítě, která veškeré nervové vzruchy přenáší a to pomocí nervové soustavy. Cesty, jež jsou všude kolem i v nás, se nám staly inspirací při tvorbě výstavy, kterou již můžete navštívit v Knihotoči. Ne všechny cesty jsou růžové a nevinné jako jarní kvítí, mnohdy zarostou trny či dráty.

ZAPOJENÍ STUDENTŮ 2.A a 2.B DO VÝTVARNÉHO PROJEKTU ALŠOVA ZEMĚ

Studenti 2. A a 2. B se v letošním roce zapojili do výtvarného projektu Alšova země. Jde o výstavní projekt, kterého se mohou zúčastnit základní a střední školy, základní a střední umělecké školy a další vzdělávací instituce. Zaslané práce jsou představeny v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou.

Několik studentů 2. B mělo možnost navštívit vernisáž výstavy, užít si připravený program a prohlédnout vystavené práce ostatních škol.

Každý ročník Alšovy země má svůj leitmotiv, který propojuje všechny vystavené práce. Zároveň jde o široké téma, umožňující různé formy uvažování i zpracování. Podtitulem letošního ročníku jsou Prameny, kořeny, sítě.

Výstavu je možné navštívit do 2. února 2024.

Spolupráce na projektu: Mgr. Adéla Procházková

Fotografie: Denisa Mádlová, Zuzana Kvaltýnová